Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nedávna konferencia Samsungu nám odhalila druhú iteráciu skladacieho smartfónu z Kórei, ktorý tentokrát na to ide inak. Upravený mechanizmus, spôsob otvárania a celkové vylepšenia prispeli k tomu, že sa aktuálne jedná o azda najlepší skladací model na trhu, ktorý tromfuje aj nad znovuzrodenou Motorolou Razr. V prípade Galaxy Z Flip sa Samsung pýši technológiou UTG, kvôli ktorej mohli ľudia nadobudnúť pocit, že smartfón dostal ohybné sklo. Aká je teda pravda? Skutočnosť odhalil vo svojom videu aj známy YouTuber JerryRigEverything.

Sklo je sklo a sklo sa môže rozbiť,“ hovorí neustále Zack Neslon zo spomínaného YouTube kanálu pri testovaní smartfónov. Rukami mu prešli už desiatky zariadení, ktoré sa líšili svojimi konštrukciami a odolnosťou, no v poslednom čase sa od nich najviac odlišujú práve skladacie smartfóny. Tie však majú kvôli konštrukcii niekoľko nedostatkov, ktoré sa síce výrobcovia snažia riešiť, no od dokonalosti majú stále poriadne ďaleko.

Najcitlivejšou oblasťou týchto zariadení je samotný flexibilný displej, ktorý je možné zložiť pri zatváraní smartfónu na polovicu. A takýto displej nemôže byť chránený pevným sklom. Zákony fyziky sa klamú len veľmi, veľmi ťažko. Pevný materiál ako sklo síce odolá niektorým škrabancom či inému menej šetrnému zaobchádzaniu, no je zároveň veľmi krehké a môže sa rozbiť. Doterajšie smartfóny využívajú práve odolné sklo.

Samsung neklamal. Skladacie sklo skutočne má

V prípade skladacích modelov sa stretávame s plastovými obrazovkami, ktoré je pri väčšej snahe možné poškodiť aj nechtom. Samsung sa počas predstavenia Galaxy Z Flip pýšil novou technológiou UTG (Ultra Thin Glass), ktorá má zvyšovať odolnosť displeja tejto novinky. Čo sa však za tým skrýva? Pokiaľ by si si tento smartfón kúpil a dúfal, že budeš pracovať s podobným sklom ako na bežných modeloch, musíme ťa vyviesť z omylu.

Dávid Igaz / FonTech

Po otvorení sa opäť naskytá pohľad na plastový displej. Na šetrné zaobchádzanie upozorňuje aj samotný výrobca pri rozbaľovaní a prvotnom nastavení. Kam sa teda podelo to „ohybné sklo“ od Samsungu? Nachádza sa pod plastovou vrstvou obrazovky, ktorá neslúži ako fólia či ochrana, ale nevyhnutná súčasť, bez ktorej by bol panel úplne nefunkčný. To nám pripomína Samsung Galaxy Fold v prvej verzii, kedy si mnohí o tejto plastovej vrstve mylne mysleli, že ide o fóliu. Pokiaľ dôjde k jej oddeleniu od panela, displej prestane zobrazovať obraz. Rovnako to má aj Galaxy Z Flip.

Ako je možné ohnúť sklo?

Pri hľadaní ultra-tenkej vrstvy skla musel vo svojom videu zájsť Zack Nelson práve pod túto plastovú vrstvu. Jej oddelenie totiž odhalilo, že tá tenká vrstva skla, ktorú výrobca prezentoval počas premiéry, sa nachádza pod týmto povrchom a pri poškodení sa skutočne dokáže poškodiť ako sklo, pričom vznikajú praskliny. Prezentácia Samsungu teda bola pravdivá, sklo sa v displeji nachádza, akurát nie v takej forme, ktorú by čakal bežný používateľ.

Nenechaj si ujsť
Samsung predstavil unikátny skladací smarfón Galaxy Z Flip. Takáto je jeho cena na Slovensku

O vytvorenie tohto skleneného povrchu v Galaxy Z Flip sa stará nemecký výrobca Schott, informuje The Verge. Aby však bolo možné sklo ohýbať, musí byť veľmi tenké, čo je práve prípad UTG technológie v druhom skladacom Samsungu. Hrúbka takéhoto skla musí byť len niekoľko mikrónov a v prípade Galaxy Z Flip je využité sklo o hrúbke iba 30 mikrónov, teda ešte menej ako má ľudský vlas.

Samsung

S takouto hrúbkou je potom sklo možné ohýbať, pravdaže do určitej úrovne, pretože stále bude v mieste ohybu určitý priemer, ktorý sa nedá ignorovať. Aj preto sa pri zatvorení skladacieho smartfónu stretávame s malou medzerou. To platí aj pri Motorole Razr. Výrobca síce tvrdí, že po zatvorení medzera nevznikne, no už na prvých pohľad je viditeľné, že sa tam nachádza. Ohybný displej totiž nie je možné (zatiaľ) bez poškodenia zložiť a prehnúť ako obyčajný papier.

Oplatí sa?

Samsung si teda spravil silný marketing na technológiu, ktorej sa pri používaní vlastne nebude majiteľ jeho najnovšieho skladacieho modelu ani len dotýkať. Oplatí sa teda investovať do takéhoto zariadenia? Áno, ale aj nie. Ide totiž o prvé „lastovičky“ v novej kategórii smartfónov, ktorá sa bude v nasledujúcom období ďalej vyvíjať a môže priniesť dôležité vylepšenia a technológie, ktoré už budú podľa predstáv bežného používateľa.

Technologický nadšenec by zrejme nad Galaxy Z Flip dlho neváhal, no z praktického hľadiska sú na trhu aj prémiové modely, ktoré toho znesú omnoho viac. A kto vie, ako bude vyzerať plastová vrstva nad sklenenou ohybnou obrazovkou tohto skladacieho Samsungu po roku či dvoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú