Česká obchodná inšpekcia upozornila spotrebiteľov na životu nebezpečnú nabíjačku pre mobilné telefóny a smartfóny, ktorá sa objavila na tamojšom trhu, informoval portál Svět Androida.

Podľa vyjadrenia inšpekcie môže predmetné príslušenstvo spôsobiť vážny úraz alebo až smrť. Redakcia FonTech.sk zistila, že sa niekoľko kusov tejto nebezpečnej nabíjačky predávalo aj na Slovensku.

Podľa správy Českej obchodnej inšpekcie je problémovým produktom nabíjačka SWISSTEN CLT304, u ktorej môže dôjsť k zraneniu alebo až smrti po zásahu elektrickým prúdom. Tento model nabíjačky je vybavený microUSB konektorom a na trhu sa predáva v papierovom balení s plastovým uložením.

ČOI ďalej informuje, že nebezpečný výrobok je napájaný sieťovým napätím AC 100-240V, 50Hz 60Hz, poskytuje výstup DC 5V 2400 mA a na obale používateľ nájde označenie „SWISSTEN; TRAVEL CHARGER; MICRO USB; 2.4A“. Výrobcom predmetnej nabíjačky je spoločnosť Swissten Technology so sídlom v Šen-čene v Číne. Na českom trhu už bol tento model nabíjačky z predaja stiahnutý.

Aktualizácia o 17:25: Článok bol doplnený o reakciu predajcu DATART na predaj nebezpečnej nabíjačky, na ktorú upozornila SOI ešte v roku 2019.

Životu nebezpečná nabíjačka sa predávala aj na Slovensku

Redakcii FonTech.sk sa však podarilo zistiť, že sa predmetná nabíjačka objavila aj v jednom zo slovenských obchodov s elektronikou. Do ponuky ju mal zaradenú DATART, ktorý ju ponúkal k rezervácii v bratislavskej pobočke. Informáciu pre FonTech.sk potvrdila Sabina Boudová, marketingová manažérka DATARTu.

Zobraziť celú galériu (2)
Fotografia balenia nebezpečnej nabíjačky SWISSTEN CLT304. Zdroj: ČOI

„Všetky modely daného produktu sú stiahnuté z predaja a nemali by byť dostupné v našom e-shope ani v kamenných predajniach.

Žiaľ, napriek tomu sa v našom e-shope objavil jeden kus, ktorý si mohli zákazníci rezervovať vo vybranej predajni v Bratislave. Za túto chybu sa ospravedlňujeme, uvedený kus sme vyradili z ponuky a zároveň ďakujeme za upozornenie.“

Po upozornení našou redakciou bola nabíjačka z ponuky DATARTu stiahnutá. U ďalších predajcov elektroniky sa nebezpečný model tejto nabíjačky podľa našich informácií neobjavil. Nejde však o prvý takýto problém, ktorý sa vyskytol aj u nás na Slovensku. Ešte v roku 2019 upozornila Slovenská obchodná inšpekcia na podobné nabíjačky od rovnakého výrobcu.

Zobraziť celú galériu (2)
V ponuke obchodu DATART sa objavuje aj nebezpečná nabíjačka, na ktorú upozornila SOI ešte v roku 2019. Zdroj. FonTech

Vtedy boli z trhu stiahnuté nebezpečné nabíjačky SWISSTEN typ TC-304A a SWISSTEN model CLT107. Napriek upozorneniu SOI a oznámeniu aj zo strany spoločnosti DATART je však jedna z týchto nabíjačiek aj naďalej v ponuke. Na problém sme predajcu upozornili. V odpovedi pre FonTech.sk DATART reagoval nasledovne:

„Ďakujeme za upozornenie, dané produkty sme z obehu stiahli a veľmi nás mrzí vzniknutá situácia, ku ktorej došlo, pravdepodobne, nedopatrením v skladovom procese.

Zároveň zákazníkov ešte raz informujeme, že ide o nebezpečný výrobok, ktorý môžu kedykoľvek vrátiť osobne v našich predajniach alebo ho zaslať priamo na oddelenie reklamácie,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa DATARTu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom