Portál DailyMail pripomenul a vyzdvihol nedávnu prácu kalifornského astrofotografa Andrewa McCarthyho, ktorý sa postaral o azda najúchvatnejší a najdetailnejší obrázok Mesiaca a jeho kráterov.

Samotný obrázok však nie je výsledkom jediného záberu, ale v skutočnosti je poskladaný z viacerých záberov. Tie boli nasnímané v rôznych fázach Mesiaca, pričom využité boli zábery hlavne v jeho štvrtinovej fáze, známej aj ako „voskovanie“.

Lunárny terminátor ako nástroj pre odhalenie Mesiaca v plnej kráse

Aby bol McCarthy schopný ukázať povrch Mesiaca v celej jeho kráse, počas dvoch týždňov nafotil tisíce záberov. Fázy Mesiaca mu pomohli v tom, že jednotlivé krátery boli s pribúdajúcim osvetlením stále viac osvetlené. Zatiaľ čo pri jedinom zábere by mohli pri danej fáze Mesiaca niektoré krátery zaniknúť, viaceré snímky sa postarali, aby bol viditeľný každý kráter.

McCarthy tak šikovne využil lunárny terminátor, čiže rozhranie medzi osvetlenými a tmavými hemisférami Mesiaca. Po zachytení všetkých záberov astrograf v starostlivom postprocese skombinoval zábery lunárneho povrchu, kde bol účinok lunárneho terminátora najvýraznejší a vytvoril tak jeden podrobný kompozit. Ten následne zverejnil aj na svojom Instagrame.

„Z dvoch týždňov snímok voskového mesiaca som zobral časť obrázka, ktorá má najvyšší kontrast (tesne pred mesačným terminátorom, kde sú tiene najdlhšie), zarovnal som ich a zmiešal, aby som ukázal bohatú textúru po celom povrchu,“ napísal McCarthy k obrázku zverejnenom na Instagrame.

Ako astrofotograf neskôr priznal, tento proces nebol vôbec jednoduchý, nakoľko jednotlivé zábery z rôznych dní do seba úplne nezapadali. Každý záber tak musel byť mapovaný do tvaru 3D gule a upravený, aby bol zarovnaný s ostatnými.

Pre originálne dielo McCarthy nasnímal originálne zábery pomocou astrografickej kamery ASI1600MM a optickej trubice Celestron EdgeHD 800. Vďaka tejto zostave mohol proces zberu snímok zakaždým opakovať. McCarthy tiež priznal, že v budúcnosti by mohol využiť aj iné fázy Mesiaca, no vzhľadom na obťažnosť neskoršieho postprocessingu sa do toho príliš nehrnie. Veríme ale, že to predsa len skúsi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú