6. Skutočné svetelné meče

Svetelné meče zo Star Wars už nemusia byť len fikciou. Vedci a inžinieri sa v súčasnosti zaoberajú vývojom plazmových čepelí, ktoré môžu reálne fungovať ako rezné nástroje.

Jedným z lídrov v tejto oblasti je tím Hacksmith Industries, ktorý vyvinul prototyp plazmového meča, ktorý dokáže dosiahnuť teplotu viac ako 4 000 °C. Čepeľ funguje na báze ionizovaného plynu a na rozdiel od klasických nožov či laserových rezačiek dokáže rezať aj extrémne odolné materiály.

V medicíne sa plazmové technológie už dnes využívajú napríklad v chirurgii, kde pomáhajú pri presnejších a menej invazívnych zákrokoch. Výskum publikovaný v Surgical Endoscopy naznačuje, že plazmové skalpely môžu znížiť krvácanie pri operáciách a urýchliť hojenie rán.

5. 3D tlač orgánov

Biotlač je technológia, ktorá umožňuje tlač funkčných biologických tkanív vrátane orgánov. Vedci pracujú na tom, aby bolo možné v laboratóriách vytlačiť kompletné orgány pripravené na transplantáciu.

Bing AI/Úprava redakcie

V uplynulých rokoch sa v oblasti medicíny mnohým odborníkom podarilo vytvoriť 3D tlačené časti štruktúr rôznych orgánov, vrátane srdca. Nedávno sa dokonca podarilo vytvoriť pomocou 3D tlače vôbec po prvý raz mozgové tkanivo. Na umelo vytvorenej vzorke v laboratóriu je zaujímavý najmä fakt, že sa správa ako skutočné mozgové tkanivo a má ohromný potenciál z hľadiska výskumu, keďže umožňuje posunúť vpred štúdium závažných ochorení a porúch.

Na vytvorenie takéhoto tkaniva použili vedci inovatívnu horizontálnu metódu 3D tlače namiesto tradičnej vertikálnej, vďaka čomu sa im podarilo vyprodukovať tkanivo dostatočne pevné na to, aby držalo pohromade a zároveň dostatočne flexibilné a mäkké na to, aby v ňom mohli rásť neuróny a následne medzi sebou dokázali komunikovať.

Takýmto spôsobom vytvorenú vzorku úmyselne udržiavali tenkú, aby zabezpečili optimálny príjem kyslíka a živín neurónov z okolitého rastového média. V tkanive vznikli prepojenia neurónov, ktoré sú podobné tým v ľudskom mozgu a podľa expertov takáto technológia umožní efektívnejší výskum kritických ochorení, ako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE —>>

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP