Technológia 3D tlače vo svete či medicíne nie je žiadnou prevratnou novinkou. Používame ju už niekoľko rokov. Teraz však začína napĺňať svoj plný potenciál.

Práve sme totiž spoznali pacienta, ktorý sa stal prvým človekom na svete protetickým okom vytlačeným na 3D tlačiarni. Na tému upozornil portál BBC.

Pacient si nové oko nevie vynachváliť

Ako píše NYPost, muž zo Spojeného kráľovstva menom Steve Verze, ktorý vo svojich 20 rokoch prišiel o oko, sa dnes zapísal do medicínskej histórie.

Napriek tomu, že syntetický zrakový orgán 40-ročnému Londýnčanovi zrak nevráti, prinajmenšom výrazne pozdvihne jeho sebavedomie. Pacient totiž nebol spokojný s protetickými náhradami, ktoré doposiaľ využíval.

Potreboval som protetiku od svojich 20 rokov a vždy som z toho cítil nesvoj“, cituje Varzeho vyjadrenia portál BBC.

Pacient priznal, že sa častokrát pozrel zdravým okom do zrkadla a nebol spokojný s tým, čo vidí. Jedným dychom však dodáva, že jeho nové oko vyzerá fantasticky a vzhľadom na to, že je celé vytvorené prostredníctvom 3D tlače, to môže byť už len lepšie a lepšie.

NEPREHLIADNI
Zlomový moment pre vedu. Miniatúrny mozog vytvorený z ľudských buniek si sám vyvinul vlastné oči

Nejde len o vzhľad

Pri tradičných medicínskych postupoch, respektíve pri využití klasickej protetiky a protézy z akrylátu, musí pacient podstúpiť dlhé a úmorné dvojhodinové sedenie s cieľom vytvarovania očnej jamky .

Moorfields Eye Hospital

Celý proces kým pacient dostane nové oko tak trvá zhruba 6 týždňov, pričom aj po vykonaní operácie musí viackrát navštíviť lekára a štyri až päť mesiacov po operácií počkať, či daná protetika „sadne“.

Teraz však odborníci z Moorfields Eye Hospital, ktorí sa o zákrok postarali, tvrdia, že technológia 3D tlače celý tento proces skráti iba na 2 až 3 týždne.

Lekári pacientovi naskenujú jeho očinicu, ktorú prevedú do podoby digitálnej mapy. Okrem toho naskenujú aj zdravé oko, aby sa uistili, že vzniknutá mapa je naozaj správna. Vytvorená mapa je potom odoslaná špecialistom do Nemecka, kde sa toto syntetické oko vytlačí už za približne 2 a pol hodiny. Následne sa oko odosiela z Nemecka späť do nemocnice a urobia sa finálne úpravy.

Profesor Mandeep Sagoo z Moorfields Eye Hospital aj so svojim tímom je z potenciálu tejto technológie doslova unesený, pričom dúfa, že nadchádzajúca klinická štúdia poskytne dôkazy o možných prínosoch tejto technológie.

O prínosoch 3D tlače v medicíne netreba pochybovať

V medicíne 3D tlačiarne nevyužívame len na tlač protetických očí. Dôkazom je aj technológia vyvinutá spoločnosťou EPFL spolupracujúcou s organizáciou Readily3D, ktorá posunula biologickú 3D tlač na úplne novú úroveň.

Vďaka ich technológii môžeme prostredníctvom 3D biotlačiarní vytvárať z ľudských kmeňových buniek miniatúrny pankreas aj s krvnými cievami. Práca predstavuje obrovský prísľub do budúcnosti v podobe reálneho modelu, na ktorom by mohli byť bezpečne testované nové lieky. Jedného dňa sa tiež možno dočkáme, že pomocou novej technológie vytvoríme „životaschopný“ orgán určený na transplantáciu.

Uvedená technológia je založená na využití biologického gélu obsahujúceho kmeňové bunky pacienta. Následne je gél spevňovaný pomocou laseru, čím sa vytvorí požadované tkanivo. Výhodou je, že laserom sú spevňované iba potrebné časti, čo znamená, že vedci dokážu vytvoriť biotlačený pankreas úplne na mieru podľa kmeňových buniek pacienta.

Celé to však začína na obrazovke počítača, kde sa vytvára malá digitálna replika ľudského pankreasu. Zaujímavé je, že celý miniatúrny pankreas, vrátane krvných ciev a iných dôležitých súčastí, dokážu vedci vytlačiť z malého množstva kmeňových buniek iba za 30 sekúnd.

Vytvorením takto „na mieru šitého“ pankreasu sa úplne eliminuje potreba testovania liekov na zvieratách aj potreba pacienta vyskúšať celý rad liekov, z ktorých niektoré môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky, uviedol v tlačovej správe CEO spoločnosti Readily 3D Damien Loterie.

Okrem toho sme pred pár rokmi dokázali vytlačiť aj jeden z najdôležitejších orgánov v tele. Brazilským vedcom sa totiž podarilo za pomoci biotlače vytlačiť funkčnú mini-pečeň, ktorá už teraz dokáže plniť niektoré funkcie reálnej ľudskej pečene, vrátane tvorby bielkovín, ukladania vitamínov a vylučovania žlče.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú