Útok na Yahoo

Yahoo sa stal obeťou masívneho kyberútoku, ktorý v roku 2013 odhalil údaje viac ako trom miliardám účtov. Útočníci získali okrem hesiel ďalšie osobné údaje, vrátane mien, dátumov narodení, telefónnych čísiel a dokonca zaistili aj záložné e-mailové adresy, ktoré sa používajú na obnovu hesiel. Neskôr ich skupina hackerov začala ponúkať na predaj. Ďalší prienik nastal v roku 2014, kde útočníci získali 500 miliónov účtov.

Problémom tiež bolo, že mnohí používatelia, ktorí používali Yahoo, mali tie isté používateľské heslá aj na ďalších webových stránkach a službách.

Stuxnet

Sofistikovaný červ sa začal šíriť v roku 2010. Využíval zraniteľnosť systému Windows Zero-day na infikovanie a šírenie. Malvér bol navrhnutý tak, aby ovplyvňoval iba konkrétne ciele a spôsobil minimálne škody na zariadeniach. Predpokladá sa, že bol špeciálne vyvinutý na sabotáž iránskeho jadrového programu. Stuxnet mal byť prenášaný agentmi pomocou USB.

Stuxnet podľa informácii Kaspersky, manipuloval s ventilmi, ktoré pumpovali uránový plyn do centrifúg v reaktoroch v Natanz. Tým, že zvýšil objem plynu, preťažil rotujúce odstredivky, ktoré sa prehriali a zničili bez toho, aby si to iránski vedci všimli. Stuxnet bolo ťažké odhaliť. Na to, že systém bol napadnutý červom prišli až po niekoľkých zlyhaniach centrifúg.

Stále je však jeho pôvod zahalený tajomstvom. Nikto sa oficiálne k jeho pôvodu neprihlásil, avšak zrejme ide o spoločný výtvor medzi USA a Izraela. Zapísala sa však do histórie, ako prvá digitálna zbraň na svete. Pôvodne sa však nepredpokladalo, že by sa vírus dostal aj mimo jadrového zariadenia, avšak sa začal šíriť aj mimo a spôsobil nemalé škody.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú