Slovensko sa ocitlo zrejme v najväčšom kyberútoku v jeho histórii. Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR čelí masívnemu kybernetickému útoku zo zahraničia.

Kybernetické útoky však nie sú novinkou, ale už súčasťou dnešného moderného sveta. Ich dopady ovplyvňujú milióny ľudí, v ohrození sú ich dáta a dokážu spôsobiť škody v miliardách. Riziko kybernetických útokov sa čoraz viac zvyšuje a čísla sú alarmujúce.

Podľa Exploding Topics sa približne každých 11 sekúnd niekto stane obeťou kybernetického útoku. Presný počet útokov sa však líši v závislosti od formy útoku. V tomto článku sme vybrali 10 najväčších kybernetických útokov, ktoré sa zapísali do histórie.

Vírus WannaCry

Ransomvérový vírus zasiahol viac ako 230-tisíc zariadení vo viac ako 150 krajinách. Vírus využil zraniteľnosť systému Windows a začal šifrovať dáta používateľov, ktoré mohli byť odšifrované až po zaplatení výkupného v bitcoinoch. Ako uvádza Kaspersky, Microsoft síce vydal aktualizáciu systému, ktorá chránila používateľov pred týmto nebezpečným vírusom, no mnoho používateľov ju jednoducho nenainštalovalo a tak boli vystavení útoku.

Freepik

Útočníci požadovali za výkupné bitcoiny v hodnote 300 dolárov, neskôr sumu zvýšili na 600 dolárov. Útok zasiahol aj rôzne organizácie, napríklad španielskeho mobilného operátora Telefónica, či zdravotnícke systémy – sanitky boli údajne presmerované a tak sa nedostali k ľuďom, ktorí potrebovali urgentnú pomoc.

NotPetya

NotPetya sa šíril v roku 2017 a bol zvláštny škodlivý softvér, ktorý bol podobný ransomvéru. Jeho úlohou však nebolo výkupné, ale deštrukcia. Softvér pochádzal z ransomvéru Petya a po náhlom reštarte zasiahol pevný disk počítača a všetky súbory zašifroval. Aj keď sa zdalo, že vyžaduje výkupné za zašifrované súbory, možnosť zaplatiť výkupné jednoducho nebola k dispozícii.

Kyberútok zasiahol organizácie na celom svete, išlo napríklad o spoločnosti ako Maersk, FedEx a útočníci spôsobili v podstate nevyčísliteľné škody. Najväčšie problémy spôsobil útok na Ukrajine, kde sa začal nekontrolovateľne šíriť. V roku 2018 dokonca niekoľko krajín vyhlásilo, že za NotPetya stojí priamo ruská vláda.

Freepik

„Bolo to súčasťou pokračujúceho úsilia Kremľa destabilizovať Ukrajinu a stále jasnejšie ukazuje zapojenie Ruska do prebiehajúceho konfliktu. Bol to tiež bezohľadný a nerozlišujúci kybernetický útok, ktorý bude mať medzinárodné dôsledky,“ uviedol tlačový tajomník Bieleho domu. Útok mal spôsobiť miliardové škody v Európe, Ázii a v Amerike. Rusko tieto tvrdenia odmietlo. Viacerí tento útok berú ako najničivejší a najnákladnejší.

Maersk uviedol ekonomické straty vo výške približne 250 – 300 miliónov dolárov. Každé zariadenie, ktoré sa napojilo na internet bolo okamžite infikované. Obnovenie a odstraňovanie škôd trvalo niekoľko mesiacov.

Mimochodom, softvér využíval zraniteľnosti v starších systémoch Windows – EternalBlue a Mimikatz na rýchle šírenie bez zásahu používateľa. Ukrajinskú banku infikoval len za 45 sekúnd a dopravu za 16 sekúnd.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP