V histórii filmu poznáme viacero „prekliatych“ snímok, ktorých nakrúcanie sprevádzalo jedno nešťastie za druhým. Azda pri žiadnej z nich sa však nevystriedalo toľko katastrof ako pri vojnovom počine od legendárneho režiséra Francisa Ford Coppolu.

Prírodné katastrofy, nekontrolovateľné užívanie drog, kolapsy, samovražedné sklony umelcov či vyšetrovanie ľudských mŕtvol na scéne sú len krátkym zostrihom z nočnej mory, ktorá postihla vojnový film Apokalypsa.

Nikto sa filmu nechcel ani dotknúť

Francis Ford Coppola bol v 70. rokoch na vrchole slávy a vo svojej zbierke mal už vtedy dvojicu ikonických filmov zo série Krstný otec. S pocitom možnosti dotknúť sa hviezd na oblohe sa vrhol na jeden z najambicióznejších filmových projektov v histórii.

Bola ním adaptácia románu Josepha Conrada z roku 1899 Heart of Darkness, ktorej príbeh bol metaforicky pretransformovaný do vojnového pekla vo Vietname.

V jeho filmovom prevedení divák sleduje cestu kapitána Willarda, ktorý je poverený uprostred džungle nájsť a zlikvidovať skúseného amerického plukovníka Waltera E. Kurza, ktorý dezertoval a vedie v čele domorodcov súkromnú vojnu proti Vietnamcom a Američanom.

TMDB

Od 60. rokov do polovice 70. rokov by sme márne hľadali hollywoodske štúdiá, ktoré by sa chceli zapojiť do financovania scenárov odohrávajúcich sa vo Vietname. Spoločnosti sa totiž obávali spoločenského a politického odporu vyplývajúceho z vojny, ktorá trýznila americkú spoločnosť ešte dlhé roky po jej skončení.

Coppolov projekt tak odmietali všetci veľkí hráči, až napokon na ponuku kývlo štúdio United Artists, ktoré však podmienilo svoju účasť na spolufinancovaní viacerými požiadavkami. Okrem účasti vtedajšej hereckej hviezdy Marlona Branda požadovali od Coppolu, aby napríklad za časť rozpočtu ručil svojím majetkom, a to vrátane svojho domu.

TMDB

Okrem samotného režiséra vlastnými financiami prispel aj otec Star Wars George Lucas so svojím súkromným nezávislým štúdiom American Zoetrope, ktoré vlastnil spolu s Coppolom.

Výsledkom tak mal byť epický vojnový film s rozpočtom 13 miliónov dolárov a hereckými hviezdami ako Marlon Brando, Robert Duvall, Harvey Keitel či Laurence Fishburne, ktorý mal v tej dobe len 14 rokov a rolu získal len vďaka zamlčaniu svojho skutočného veku.

Vrtuľníky počas nakrúcania odišli bojovať proti miestnym rebelom
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú