Infláciu a rastúce ceny si najviac všímame na dvoch druhoch tovarov – pri potravinách, ktoré kupujeme každý deň, alebo takých, ktoré už samé o sebe stoja aj viac ako jednu priemernú slovenskú výplatu.

Vo svete sa z roka na rok vyšším cenovkám nedá ubrániť najmä vo svete smartfónov alebo áut, ktoré za posledné mesiace zdraželi tak, že niektorí šťastlivci svoje zánovné auto s niekoľkými desiatkami tisíc kilometrov predali aj drahšie, ako ho vlastne kúpili.

Aj pri smartfónoch je pohľad na ceny zaujímavý. Písal sa september 2013 a Apple ohlásil, že iPhone 5S bude stáť 699 eur. Vlani však už bolo všetko inak a iPhone 14 na Slovensku štartoval za 999 eur.

Samozrejme, znamienko „rovná sa“ medzi dve sumy, ktoré sú od seba vzdialené 9 rokov, len tak jednoducho dať nemožno, no takýto cenový nárast skrátka nevychádza ani v prípade, že započítame práve infláciu. Tá bola v SR v minulosti dokonca aj záporná a vyletela len v posledných dvoch energeticky krízových rokoch.

NBS

A to nehovoríme o fakte, že kým iPhone 5S bol tým najlepším, čo Apple ponúkal, dnes u výrobcov za lepšie fotoaparáty, väčšie displeje a silnejšie batérie musíme doplácať v modeloch označených ako „Pro“, „Plus“ alebo „Ultra“.

Netreba sa preto čudovať, že zákazníci majú takýchto praktík najznámejších výrobcov po krk a hľadajú možnosti, ako si dopriať čo najlepší výkon a pohodlie, za čo najlepšiu cenu. Aj keď to znamená nekupovať práve to, o čom sa v daný rok najviac hovorí.

Urobia Slováci to, čo už zistili pri autách? Áno, ale opačne

V prípade, že chceš nové auto a máš rozpočet napríklad 20 000 eur, máš prakticky dve možnosti. Buď si kúpiš nového tátoša nižšej strednej triedy, ktorý ťa však bude stáť kompromisy. Pravdepodobne budeš môcť v cenníku zaškrtnúť len malý trojvalec, obyčaný manuál a tvoje auto nebude ovplývať žiadnym zázračným vnútorným priestorom.

Možnosťou číslo dva je stále relatívne nová jazdenka. Možno ešte v továrenskej záruke, no pokojne o tretinu či 40 % nižšou cenou ako pôvodne. Presne toľko totiž auto stratí na cene za štyri až päť rokov, napríklad po operatívnom leasingu. To znamená, že by si si dnes vyberal vozidlo za vyše 33 300 eur – takže rovnaké auto v absolútnej „plnke“, alebo napríklad aj prémiovejší a o dve triedy väčší Superb namiesto Fabie.

V prípade tučnejšej peňaženky sú rozdiely ešte zásadnejšie. Máš dnes na auto 30-tisíc? Pozeraj po jazdenkách pôvodne za 50-tisíc, kam už sa s rezervou zmestia aj prémiovky od BMW či Audi.

V prípade mobilu kupovať dva, tri či štyri roky starý model, nemá žiadny zmysel. Nové technológie a funkcie totiž stále prichádzajú svižným tempom a na rozdiel od áut ide výhradne o zmeny k lepšiemu.

Oplatí sa rozmýšľať skôr opačne. Namiesto aktuálnej či trochu staršej „prémiovky“ kúpiť úplne novú strednú triedu smartfónu. Zvyšní výrobcovia totiž špičke ako je Apple či Samsung poriadne dýchajú na krk a ponúkajú prakticky všetko, čo oni. Len výrazne lacnejšie. Aj o viac než 40 %.

Technológie, ktoré kedysi mala len špička. Dnes v takmer každom mobile

Jednoznačne sú preč časy, kedy „lacný“ Android po pár mesiacoch neznesiteľne sekal. V dodávkach procesorov kraľujú dve firmy – Qualcomm a MediaTek, no ani v jednom prípade už nemusíš pozerať po ich najvýkonnejších čipsetoch. Stredná trieda na Facebook, Instagram či hranie všetkých hier z Google Play rozhodne stačí.

Full HD rozlíšenie displejov je absolútny štandard a model s horšou obrazovkou prakticky nenájdeš. A práve naopak, aj menej známi výrobcovia sa snažia ponúkať displeje s aspoň dvojnásobnou 120 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorá prináša oveľa plynulejšie skrolovanie a nemalú výhodu či menší bolehlav z akčných strieľačiek.

Xiaomi Redmi 12 Pro (foto: Xiaomi)

Čo ešte by si od smartfónu kupovaného v roku 2023 mal chcieť? Pravdepodobne čo najlepšie fotoaparáty, rozumne veľké úložisko a čo najsilnejšiu výdrž batérie. Na pamäťové karty sa dnes už príliš nehrá, no aj telefóny v rozmedzí 300 až 500 eur dokážu už v základe ponúknuť aspoň 128 GB, ak nie rovno 256 GB úložisko. Čo je mimochodom práve ťah, vďaka ktorému si najznámejší výrobcovia pýtajú najväčšie marže. Za každé zdvojnásobenie pamäte si pri vlajkovej lodi nezmyslene doplácaš minimálne sto eur.

Vo výdrži na jedno nabitie potom stredná trieda kráľov často úplne poráža – menej výkonný hardvér a obyčajný displej nežerie tak veľa, a konštruktéri nemusia pamätať na každoročné stenšovanie tela v marketingových materiáloch. Preto nie sú výnimkou ani 5 000 mAh batérie, často s pomerne rýchlym nabíjaním.

Pamätaj, že mobil robia mobilom najmä aplikácie, ktoré používaš. A tie máme všetci prakticky rovnaké. Naháňanie sa za čo najlepším mobilom tak môže byť zbytočným vyhadzovaním peňazí z okna. 

Rozdiel spoznáš zrejme len na fotkách

Samozrejme, v prípade fotoaparátov sú rozdiely medzi strednou triedou a tým najdrahším na trhu stále pomerne zásadné. Má však pre teba hon za číslami v optickom priblížení alebo lepšími nočnými fotografiami naozaj význam? Ak tvoje fotky väčšinou skončia na sociálnych sieťach alebo nikdy neopustia displej mobilu, rozhodne nebudeš sklamaný.

Xiaomi Redmi 12 Pro (foto: Xiaomi)

Výrobcovia to najdôležitejšie, za čo považujeme napríklad druhý širokouhlý objektív, dokázali skopírovať. A keď už, tak megapixely naháňajú na prednej kamere, ktorou dnes najmä mladšie ročníky robia možno aj viac fotiek, ako tou hlavnou.

Jeden príklad za všetky

Za jedného z najlepších výrobcov v pomere cena / výkon sa už roky považuje napríklad čínske Xiaomi. Jeho Redmi Note 12 Pro zoženieš ako úplne nové za 379 eur.

Ponúka ti 6.67″ FHD+ displej s najmodernejšou technológiou AMOLED a ochranou v podobe skla Gorilla Glass 5. Je tiež vybavený spomínanou 120 Hz technológiou obnovovania obrazu. Za túto sumu ho dostaneš vo verzii so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom.

Na batériu sa rozhodne nebudeš sťažovať, 5 000 mAh akumulátor by mal zvládnuť zabezpečiť aj dvojdňovú výdrž, alebo zvládnuť niekoľkohodinové hranie aj bez kábla. Keď ho však pripojíš, energiu budeš dopĺňať až 67 W turbo nabíjaním. Mimochodom, nabíjací adaptér je priamo v balení, netreba ho dokupovať samostatne.

V prípade fotoaparátu hovorí za všetko 50 Mpix snímač IMX766, ktorý nájdeš aj v oveľa drahšom Xiaomi 12 alebo absolútnom kráľovi fotomobilov Huawei Mate 50 Pro, ktorý však len tesne podliezol hranicu 1 000 eur. Samsung ho zas použil v aktuálnej novinke Samsung A54 za 489 eur.

Xiaomi Redmi 12 Pro

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú