Americký Pentagón má záujem o veľkolepé implementovanie umelej inteligencie do letectva spôsobom, aký sme doteraz v takejto forme nevideli. Ako totiž upozorňuje portál Interesting Engineering, vláda USA chce v rámci programu s hodnotou niekoľkých miliárd amerických dolárov uviesť do prevádzky tisícku bezpilotných dronov s AI, ktoré majú kompletne transformovať letectvo.

Doplnia skutočných pilotov

Projekt je súčasťou programu CCA (Spolupracujúce bojové lietadlá) v hodnote 6 miliárd USD, ktorý má priniesť až 1 000 bezpilotných dronov pripomínajúcich skutočné stíhačky. Takéto stíhačky s AI majú sprevádzať stíhačky s ľudskými pilotmi, ktorým poskytnú krytie, sprievod, palebnú podporu a ďalšie formy spolupráce, pričom na tieto stroje má Pentagón pomerne prísne nároky.

Musia dokázať lietať vo výške len 9,1 m nad zemou rýchlosťou až 966 km/h. Okrem toho majú AI stíhačky zvládať vykonávať komplikované manévre a ochraňovať lietadlá s ľudskou posádkou. Pochopiteľne budú vybavené aj zbraňovými systémami, ktoré im umožnia útočiť na ciele vo vzduchu aj na zemi a zároveň poslúžia ako prieskumné stroje.

Boeing

Vláda je pripravená vybrať už tento rok dve firmy, ktorá v najbližších piatich rokoch vyrobia stovky týchto strojov. Každá z takýchto AI stíhačiek má stáť 10 až 20 miliónov USD, čo je však v porovnaní s cenami skutočných stíhačiek s ľudskými pilotmi len zlomkom. Zásadnou výhodou je práve šetrenie na tréningu pilotov, keďže je možné jeden systém použiť v každej AI stíhačke.

Chce ich aj Turecko

Vlastné bezpilotné stíhačky vyvinulo vďaka spoločnosti Baykar aj Turecko. Tento nový turecký stroj s názvom Kizilelma poháňaný prúdovým motorom má podobné vonkajšie znaky ako stíhačky piatej generácie. Selčuk Bayraktar – technologický riaditeľ spoločnosti Baykar – tvrdí, že Kizilelma okrem bežných misií bezpilotného lietadla bude schopná viesť aj súboje kategórie vzduch-vzduch.

Prekvapivý krok

Zároveň takýmto spôsobom dôjde k navýšeniu bezpečnosti činnosti ľudských pilotov, vďaka čomu vydržia v boji dlhšie a nebudú vystavení tak veľkému riziku. Zaujímavé je, že majú byť tieto stroje navrhnuté bez predpokladu viacnásobného použitia – letieť majú len v jednej alebo dvoch misiách, po čom budú vyradené alebo zničené.

Takýmto spôsobom je možné vyrábať ich v obrovských množstvách s čo najmenšími nákladmi a bez obáv o zásadné straty v prípade, že budú v boji zničené. Záujem o tento projekt už prejavili veľké mená ako Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman, General Atomics a tiež Anduril Industries. Práve Boeing už navrhol lietadlo MQ-28 „Ghost Bat“, ktoré má spomínané požiadavky spĺňať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú