Odvšadiaľ už počuť vianočné koledy, mestom rozvoniava punč a všetci sa postupne nalaďujeme na jeden z najkrajších sviatkov v roku. Čas radosti, pokoja, stretnutia s blízkymi a darčekov. Mnoho ľudí určite zvažuje kúpu počítača, či už pre osobnú potrebu, alebo pre niekoho blízkeho. V tomto článku sa budeme venovať najčastejším chybám, ktorých sa zákazníci dopúšťajú pri kúpe stolového počítača, prípadne pri jeho stavbe po predchádzajúcej kúpe jednotlivých komponentov.

Procesor

Mozog celého počítača. V tomto prípade tu veľmi nie je čo riešiť a záleží tu na preferenciách jednotlivých zákazníkov. Či si dnes zvolíš čip od Intelu alebo od AMD, je v podstate jedno. Pozor si však treba dávať na jednotlivé označenia procesorov. Intel má v rámci rady aj procesory označené písmenom „K“, čo znamená, že tento procesor je možné v prípade potreby taktovať. Zvyšné takúto možnosť nemajú. V prípade AMD je možné taktovať všetky procesory a vyššie rady majú veľkú výhodu v tom, že pod IHS (rozvádzač tepla z čipu na povrch procesora) nie je použitá teplovodivá pasta, ale je spájkovaný. To umožňuje spravidla lepšie odvádzanie tepla, a tým dosiahnutie lepšieho taktovacieho potencionálu.

Dôležitý je tiež výber správneho modelu, čo sa odvíja od zamerania počítača. Väčšina hier ešte stále nie je optimalizovaná na využívanie celej škály dostupných jadier a väčší výkon dostaneš v tom prípade, ak procesor disponuje vyšším výkonom na jedno jadro. Postupne sa však tieto rozdiely mažú a do budúcna je určite vhodnejší väčší počet. Je to tiež všestrannejšia možnosť, keď procesory s väčším počtom jadier sú lepšie na prácu, kde je vyžadovaný hlavne celkový výkon všetkých jadier (napríklad pri renderovaní videa). Konečné rozhodnutie však záleží od rozpočtu a nie každý si môže dovoliť procesor za 300 a viac eur.

Základná doska

Výber základnej dosky sa silne odvíja od výberu procesora. Nepredpokladám, že by sa tu našiel expert, ktorý by kúpil dosku s AMD päticou pre procesor Intel. Doska by na začiatok mala mať rovnaký socket/päticu. na akú je určený tvoj procesor. Taktiež ak si vyberáš procesor, ktorý je možné taktovať, treba k tomu prispôsobiť aj výber dosky. Nemenej dôležité sú aj dostupné konektory, chladenie kaskád a počet napájacích liniek. V tomto prípade tu má málinko navrch AMD, ktoré prisľúbilo podporu socketu AM4 minimálne do roku 2020. Súčasný Ryzen a dve ďalšie generácie tak budeš môcť použiť v jednej a tej istej doske a minimálne v tomto prípade by som určite odporučil investovať do drahšieho kúsku.

Grafická karta

Taktiež tu záleží od preferenciách a predovšetkým rozpočtu zákazníka. Pozor si treba dávať hlavne na veľkosť karty, nakoľko nie každá sa zmestí do každej skrine a zameral by som sa aj na účinnosť chladenia. Niektorí so mnou určite nebudú súhlasiť, no v súčasnosti sú jasným favoritom karty od Nvidie. Vzhľadom na ich cenu, spotrebu a výkon ktorý ponúkajú, ide o jedno z najlepších možností na trhu. A v prípade kúpe niektorej karty z high-endu, tu zákazník inú možnosť v podstate ani nemá.

Prečítaj si tiež
Taktovanie procesorov je dnes naozaj hračkou, alebo ako sme v minulosti tŕpli pri každom kroku

Operačná pamäť a disky

Poďme najprv na pamäte RAM. Štandardom je dnes minimálne 8 GB RAM, aj to už je v prípade náročnejších úloh už veľmi na hrane. Ak to teda finančné možnosti dovoľujú, určite by som volil aspoň 16 GB a to najlepšie vo forme kitu 2 x 8 GB, ktoré následne usadíš do Dual channel. Pamäte tak budú lepšie pracovať a získaš aj nejaký ten výkon naviac. Väčšina dosiek má až 4 sloty na RAM, takže tu bude aj naďalej možnosť vylepšenia do budúcna.

Odporučil by som hľadieť na pamäte, ktoré majú pasívny chladič. Dve základné parametre pri výbere je časovanie pamätí a ich frekvencia. Mať jedno aj druhé je finančne dosť náročné, preto znova záleží od toho, aký máš procesor a taktiež aj základnú dosku. V prípade procesorov Intel je vhodné pozerať po čo najmenšom časovaní, hoc na úkor frekvencie a v prípade AMD to platí zas naopak. Pozor aj na ich správny typ. Nové dosky podporujú už len DDR4 pamäte. Pri kúpe si tiež pozri maximálnu frekvenciu, akú podporuje tvoja základná doska.

Štandardom pri diskoch je dnes SSD technológia. Tá je dnes dostupnejšia než kedykoľvek predtým a skladať počítač bez neho je hlúposť. Bohate stačí aj klasický 2,5″ disk so SATA napájaním. Minimálne operačný systém by si zaslúžil byť na ňom uložený. Zvyšné veci ako dokumenty, filmy, hry kľudne môžu ísť na klasický disk, ktoré dnes tiež nestoja veľa. Kvalitné platňové disky majú výrobcovia Seagate či WD. Určite však zvoľ 7200 otáčkové modely. Nezabúdaj na pravidlo, že celá zostava je natoľko výkonná, ako je výkonný jej najslabší článok.

Zdroj a skrinka

Prosím pekne, ak už niekto minie niekoľko stoviek eur na počítač, nedávajte tam zdroj za „5 korún.“ To vážne nie. Kvalitné modulárne zdroje sa dajú kúpiť za niečo málo cez 50 eur a je to to najmenej, čo môžeš pre počítač urobiť. Nešetri na tých nesprávnych miestach. Zdroj ti napája celý počítač a určite nechceš, aby v prípade výpadku prúdu alebo skratu vzal so sebou všetky komponenty. To ti potom nereklamuje nikto. Bodka.

K bedni len toľko. Vyber si takú ktorá sa ti páči, nie je vyrobená z papiera a má dostatok pozícií pre ventilátory. Prietok vzduchu/airflow je veľmi dôležitý a zbytočné prehrievanie v jej vnútri vedie len k tomu, že sú jednotlivé časti počítača viac namáhané a znižuje sa tým ich životnosť. Pozor aj na jej veľkosť a výhodou je aj dostatok priestoru za bočnicou, aby si si mohol usporiadať káble. Skriňa s prehľadnou bočnicou je len čerešničkou na torte, no v podstate nemá žiadny vplyv na zvyšok zostavy. Veľkou výhodou je aj prítomnosť prachových filtrov a sám ostaneš zaskočený z toho, koľko toho dokážu zachytiť.

Chladenie

Základom je aspoň jeden predný ventilátor vpredu na nasávanie a jeden hneď za procesorom na výfuk teplého vzduchu. Nezabudni ich ale otočiť správnym smerom, aby nefungovali opačne. Odporúčané no nie nutné, je tiež zakúpiť poriadny ventilátor. Ideálnym riešením je Fera 3, ktorá stojí do 25 eur a dokonale uchladí väčšinu procesorov. Masívny pasív dokáže efektívne pracovať aj bez zopnutia vetráku a ak aj k tomu dôjde, tak je veľmi tichý.

Záver

Vykašli sa prosím na svetielka, LED pásiky a podobné „srandičky“, ktoré nie sú pre počítač dôležité. Namiesto toho investuj radšej do chladenia a zdroja, čo sú komponenty, ktoré s tebou budú možno aj najdlhšie so všetkých. Rôzne kozmetické doplnky si môžeš dokúpiť časom, nakoľko stoja len pár eur. Nehanbi sa pritom požiadať o radu niekoho skúsenejšieho. Existujú stále ochotní ľudia, ktorí ti s radosťou poradia a stačí ak im dáš tvoj rozpočet a výsledkom bude naplnený nákupný košík tých najvhodnejších komponentov, vzhľadom aj na tvoje zameranie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom