Vesmírne agentúry sa intenzívne pripravujú na príchod komerčných vesmírnych staníc, ktoré majú potenciál znížiť ceny za prevádzku takýchto orbitálnych objektov. Jednou z firiem, ktorá je k vyneseniu vlastnej stanice do vesmíru najbližšie, je americký Vast Space vyvíjajúci modul Haven-1. Ten má byť súčasťou oveľa väčšej stanice, upozorňuje portál SPACE.com.

Má za sebou dôležité testy

Haven-1 je modul určený pre nízku obežnú dráhu Zeme a jeho hlavným cieľom je poskytovať priestor pre vedecké experimenty a pobyt astronautov. Na zaistenie jeho bezpečnosti podstúpil rozsiahle testy konštrukčnej integrity. Použitie suchého dusíka na tlakové testy odhalilo „nerozpoznateľnú“ mieru úniku, čo znamená, že hermetická konštrukcia prekračuje normy NASA pre pilotované misie.

Haven-1 bol vyrobený v Long Beach a následne prevezený na testovací polygón v Mojave. Tlakové testy boli vykonané v dvoch fázach – prvá trvala 5 hodín, druhá až 48 hodí. Pozitívne výsledky znamenajú, že modul je pripravený na ďalšie kroky vo vývoji.

Kým prebiehali testy prototypu, Vast začal s výrobou letovej verzie Haven-1, ktorá bude vypustená na obežnú dráhu. Modul bude kompatibilný s kozmickou loďou SpaceX Crew Dragon, ktorá zabezpečí prepravu štvorčlennej posádky. Po prílete bude posádka testovať systémy stanice a hodnotiť jej obývateľnosť počas dvoch týždňov. Na orbitu ju chce firma vyniesť pomocou rakety Falcon 9, takisto patriacej SpaceX.

Plánovaný modul vesmírnej stanice Haven-1.
Vast Space

Okrem Haven-1 už Vast plánuje jeho väčšieho nástupcu, Haven-2, ktorý sa k prvej stanici pripojí a zväčší jej kapacitu. Tento druhý modul by mal odštartovať v roku 2028 a do roku 2032 by mala celá stanica prekonať kapacitu ISS.

NASA aktívne podporuje vznik komerčných orbitálnych staníc v rámci programu Commercial LEO Destination (CLD), ktorý má zabezpečiť náhradu za ISS po jej vyradení v roku 2030. Okrem Vast Space sa o tento trh uchádzajú aj iné spoločnosti, ako Northrop Grumman, Axiom Space, Nanoracks a Sierra Space.

Pripravujeme sa na koniec ISS

Medzinárodná vesmírna stanica je na orbite už viac ako dvadsať rokov a aj keď sú niektoré moduly novšie, zub času sa podpísal na jej prevádzke, ktorá naráža na stále viac a viac problémov. Na jej palube astronauti monitorujú viacero únikov vzduchu a spoľahlivosti nepomáha ani konanie Ruska, ktoré ju viackrát ohrozili či už vesmírnym odpadom po teste protisatelitnej zbrane či nechceným vychýlením z kurzu poruchovou kozmickou loďou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP