Vesmírne preteky priniesli množstvo udalostí, ktoré nadšene sledoval celý svet, ale aj takých, o ktorých sa nikto nedozvedel až do skončenia Studenej vojny. S množstvom utajených vládnych projektov ale prišli, pochopiteľne, aj konšpiračné teórie o tom, čo všetko sa mohlo stať a čo sa zase vôbec nestalo.

Azda najznámejšou teóriou je pritom tá, podľa ktorej Američania v skutočnosti na Mesiaci nepristáli. Argumenty použité v tejto teórii sú však absolútne nezmyselné a dávno vyvrátené. O niečo záhadnejší sú však fantómoví kozmonauti. Má sa jednať o niekoľko kozmonautov, ktorých nešťastnú smrť Sovietsky zväz pred svetom zamlčal. Čo je na tom pravdy?

Kozmonauti sú niekedy obeťami pokroku

Jurij Gagarin, ktorý je dnes vnímaný ako prvý človek vo vesmíre, bol jedným z najlepších pilotov Sovietskeho zväzu a do kozmu sa dostal 12. apríla 1961. Všetci kozmonauti cestujú do vesmíru s vedomím, že ide o nesmierne rizikovú činnosť a ich život neustále visí na vlásku.

Gagarin slúžil ako záložná posádka pre let Sojuz 1, pri ktorom zahynul Vladimir Komarov. Oficiálne tak išlo o prvú obeť vesmírnych pretekov na svete. Niektorí však predpokladajú, že Gagarinov vesmírny let nebol prvý pokus Sovietskeho zväzu o vynesenie človeka do kozmu a niekoľko tragédií zamlčali.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú