Hoci je väčšina zemského povrchu pokrytá vodou, približne 97 % z nej tvoria oceány a moria so slanou nepitnou vodou. Tieto vody sa snaží zmeniť na pitné technológia spoločnosti GivePower.

Hoci sa pitná voda zdá v našich končinách ako samozrejmosť, nie je tomu tak všade. Je z veľkej časti pokrytá vodou, len veľmi malé percento z nej je sladká pitná voda. Práve s tou majú problém mnohé africké krajiny ako je napríklad Keňa. Ako informuje portál Ubergizmo, v tejto krajine spoločnosť GivePower postavila technológiu na odstránenie soli z vody za pomoci solárnej energie.

Technológia, ktorá dokáže vyrobiť až 75 000 litrov pitnej vody

Samotná premena slanej vody na sladkú pitnú vodu nie je ničím novým, no doterajšie technológie boli energeticky náročnejšie a nízko efektívne. Technológia, s ktorou vyrukovala americká neziskovka GivePower využíva solárnu energiu, ktorú mimochodom ukladá aj do batérii od Tesly.  Vďaka tomu je mini-elektráreň poháňajúca špeciálne pumpy takmer sebestačná a dokáže denne vyprodukovať až 75 000 litrov pitnej sladkej vody.

Takéto množstvo údajne vystačí denne až pre 25 000 ľudí žijúcich v danej oblasti. Pre portál Business Insider sa vyjadril prezident spoločnosti Hayes Barnard nasledovne: „Musíme nájsť spôsob, ako získať vodu z oceánov udržateľnou a škálovateľnou cestou.“ Práve technológia spoločnosti GivePower je k tomuto cieľu najbližšie.

Prekážkou môže byť vysoká cena za vybudovanie

Avšak ako všetky technológie, aj táto má jednu značnú nevýhodu. Sú ňou vysoké náklady na vybudovanie. Vďaka filantropom ako je Elon Musk či Bill Gates a ich peniazom by sa ale tento problém mohol vyriešiť. Veríme teda, že v budúcnosti bude pribúdať po celom svete čoraz viac takýchto solárnych riešení na výrobu sladkej pitnej vody z tej morskej.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú