Amatérski astronómovia a milovníci nočnej oblohy sa tento mesiac môžu tešiť na veľmi zriedkavé vesmírne divadlo. Ako informuje portál DailyMail, v najbližších týždňoch bude možné voľným okom vidieť Saturn, Jupiter, Mars aj Venušu v nezvyčajne blízkej pozícii k Mesiacu.
Celá štvorica týchto planét bude v nadchádzajúcich dňoch najbližšie k Zemi a pre pozorovateľov sa tak budú javiť na oblohe omnoho jasnejšie a väčšie než inokedy. Takmer celomesačná „šou“ na nočnej oblohe sa začne už 12. júla.

Planéty Jupiter a Saturn sa objavia na východe ihneď po západe Slnka, informovala Jacquie Milnerová z observatória Mount Burnett a následne budú viditeľné počas celej noci, podotkol portál 7news. Jupiter bude spomedzi štvorice viditeľných planét najjasnejší a taktiež bude jasnejší, ako všetky ostatné hviezdy v jeho okolí.
Mars bude najlepšie pozorovateľný na konci júla a na obzor sa dostane už pred 22 hodinou, informuje hvezdáreň Senec – javiť sa bude ako červený objekt. Najkrajší pohľad na Venušu má byť presne 17. júla, kedy sa planéta bude nachádza iba 2,6 stupňa južne od Mesiaca.

Najkrajšie pohľady na všetky planéty majú byť práve v momente, kedy sa budú nachádzať blízko k Mesiacu. Jupiter bude k nemu najbližšie 6. júla, Mars 11. júla, pričom najjasnejšie „zasvietia“ v momente, keď budú planéty v opozícii so Slnkom (Jupiter bude v opozícii 14. júla a Saturn 21. júlaň.
Pozorovanie nočnej oblohy značne uľahčia aj mobilné aplikácie, ktorých je v jednotlivých obchodoch s aplikáciami skutočne neúrekom. Ako informoval portál Cnet, tými najlepšími sú Google Sky, Sky Safari a Star Tracker, ktoré sú dokonca dostupné na stiahnutie zadarmo. Z platených stojí za zmienku Skyview či Star Walk 2.
Vesmír a veda

Na Zemi dnes žijeme len vďaka náhode. Nasimulovali evolúciu 100 000 planét s prekvapivými výsledkami

Vesmírna sonda sa nezadržateľne blíži k Slnku. Len za rok urobila neuveriteľný progres

AKTUALIZOVANÉ NASA potvrdila, prečo zlyhal jeden motor rakety na Mesiac pri teste. Štart prekazili až príliš "konzervatívne" nastavenia

Môže chrumka vo vesmíre zničiť ISS? Na internete sa rozpútala bizarná diskusia, vyjadril sa aj odborník
