Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Inštitút Maxa Plancka v Nemecku demonštroval prvé výsledky po rokoch snaženia, kedy sa pokúšali uviesť do prevádzky teleskop eROSITA. Ten bol do prevádzky uvedený len 13. októbra, no už po tak krátkej dobe ukazuje krásy vesmíru a sľubuje prielom v jeho chápaní. Potenciál nových objavov je vraj obrovský.

Teleskop vznikol v rámci rusko-nemeckej spolupráce a jeho cieľom je vytvoriť röntgenovú mapu celej oblohy, vrátane všetkých jej podrobností. Ide o pomerne odvážny cieľ, ktorý však nie je nesplniteľný a plody tohto projektu môžme vidieť už dnes. Prvé kombinované snímky pochádzajú z našej susednej galaxie, ktorá je vzdialená približne 800 miliónov svetelných rokov a sú vytvorené upravenými CCD kamerami, ktoré boli vytvorené špeciálne pre túto misiu.

Obrovská hodnota pre ďalšie generácie

Zhotovenie takýchto snímok si vyžadovalo mimoriadnu citlivosť prístrojov, aby dôkladne odhalili všetky zhluky galaxií vo vesmíre. Okrem relatívne kvalitného zobrazenia je každá z kamier vybavený tým najlepším spektrálnym rozlíšením. Vidieť môžme nielen rôzne plyny, ale aj zvyšky supernovy (SN1987A). Jej rázová vlna však postupne slabne, nakoľko od jej výbuchu ubehlo už viac ako 30 rokov.

 

F.Haberl, M. Freyberg and C. Maitra, MPE/IKI

Ako píše Space.com, eROSITA môže vedcom pomôcť zachytiť podrobné snímky aj iných kozmických objektov, ako sú hviezdy, neutrónové hviezdy, aktívne hviezdy či čierne diery. Predpokladá sa, že počas štyroch rokov prieskumu vedci objavia niekoľko miliónov čiernych dier.

Po niekoľkých rokoch výskumu sa tak vedci môžu konečne radovať, nakoľko plody tejto práce budú čerpať aj budúce generácie, ktoré môžu pokračovať v objavovaní a dokumentovaní ďalších oblasti vo vesmíre. Nakoľko sa vesmír neustále rozpína, tak je o „zábavu“ rozhodne postarané.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú