Toyota spravila veľký krok v oblasti udržateľnosti elektromobilov vďaka získaniu federálneho grantu vo výške 4,5 milióna dolárov od amerického ministerstva energetiky prostredníctvom programu ARPA-E. Tieto financie, pochádzajúce z iniciatívy CIRCULAR, budú podporovať vývoj inovatívnych technológií na vytvorenie cirkulárneho domáceho dodávateľského reťazca pre batérie do elektromobilov, informoval Autoblog.

Prelom v recyklácii batérií

Grant bol pridelený projektu Toyota Engineering & Manufacturing North America (TEMA), ktorý sa zameriava na navrhovanie automatizovaného procesu na demontáž a recykláciu batérií. Na tomto projekte, ktorý vedie Toyota Research Institute of North America (TRINA), spolupracujú aj Oak Ridge National Laboratory, National Renewable Energy Laboratory a spoločnosť Waygate Technologies.

Cieľom projektu je prekonať kľúčové výzvy v recyklácii batérií, vrátane automatizácie procesu demontáže, klasifikácie komponentov na základe ich stavu a opätovného využitia znehodnotených batériových článkov. Medzi plánované inovácie patria robotické systémy na demontáž a diagnostické protokoly, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť batérií, znížiť odpad a šetriť zdroje.

„Tento projekt poskytne príležitosti pre všetkých prehodnotiť prístup k cirkularite batérií a pomôže zvýrazniť priority, ako sú predĺženie životnosti batérií, ich opätovné použitie a redukcia odpadu,“ povedal Nik Singh, hlavný vedec z TRINA.

revolučné batérie
Talian New Energy

Vlna federálnej podpory

Grant Toyoty je súčasťou širšej stratégie americkej vlády na podporu domáceho ekosystému elektromobilov. Začiatkom tohto mesiaca Ford získal rekordnú federálnu pôžičku vo výške 9,63 miliardy dolárov na výstavbu batériových závodov BlueOval SK v Kentucky a Tennessee, ktoré plánujú ročne vyrábať viac ako 120 gigawatthodín kapacity batérií.

Podobne Rivian získal 6,6 miliardy dolárov na spustenie odloženého závodu v Georgii a Stellantis spolu so Samsung SDI pracujú na projekte batériového závodu v Indiane za 7,54 miliardy dolárov.

Stratégia USA je jasná: investovať do domácej výroby a znížiť závislosť od importu, čím sa Spojené štáty postavia do čela globálneho prechodu na čistú energiu.

Filip Šimovič/FonTech

Čo to znamená pre udržateľnosť elektromobilov?

Toyota svojimi snahami o cirkulárny dodávateľský reťazec batérií môže významne znížiť environmentálnu stopu výroby elektromobilov. Zefektívnením procesov na opätovné využitie a renováciu batériových článkov plánuje spoločnosť znížiť emisie spojené s výrobou a likvidáciou.

„Predĺžením životnosti batériových komponentov znižujeme ich celkové emisie na jeden kilometer. To je kľúčový krok, ktorý elektromobily môžu hrať v energetickej transformácii,“ povedal Marm Dixit, výskumný pracovník z Oak Ridge National Laboratory, ktorý na projekte spolupracuje s Toyotou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP