Umelá inteligencia je každým rokom vyspelejšia a dokáže toho stále viac a viac. Výrazne napomáha vo všemožných odvetviach, no postupne sa ozývajú rôzne osobnosti, ktoré varujú pred jej negatívnym dopadom. Ray Kurzweil, technický riaditeľ spoločnosti Google si to však nemyslí a v rozhovore pre SXSW naznačil, že do roku 2045 dôjde k singularite v robotike. V skratke povedané, úroveň umelej inteligencie sa dostane na hranicu myslenia človeka.

Pojem singularita sa objavuje v rôznych odvetviach, no konkrétne v robotike sa považuje singularita za možnosť, že by sa ľudské vedomie a ľudský mozog nahradil elektronickým systémom. Ide teda o stav, kedy umelá inteligencia strojov dosiahne úroveň človeka, prípadne ho prekoná. Kým v súčasnosti je tento scenár len skvelým námetom pre sci-fi filmy, podľa Kurzweila od toho nie sme ďaleko. Robotickú singularitu predpovedá v horizonte najbližších 30 rokov.

Všetci vieme, že to skôr či neskôr príde

Ray Kurzweil pritom nepatrí medzi ľudí, ktorí by len tak niečo vypustili do vetra. Ako opisuje portál Futurism, jeho predpovede sú až nečakane presné. Z jeho doterajších predpovedí (147) sa naplnilo až 86 %. Podľa jeho slov dôjde v roku 2029 k zásadnému kroku, kedy umelá inteligencia úspešne zvládne Turingov test, čím sa stroje dostanú na úroveň inteligencie človeka. V roku 2045 následne dôjde k spomínanej singularite, kde podľa Kurtzweila spojíme to dobré z oboch „svetov“, čím vznikne ďalší krok v ľudskej evolúcii.

Turingov test

Test spočíva v tom, že necháme jedného človeka v úlohe pýtajúceho sa dávať otázky dvom respondentom, ktorých nemá možnosť vidieť. Jedným z nich je človek a druhým počítač. Komunikácia je výlučne textová, trvá päť minút a rozsah konverzačných tém nie je obmedzený. Ak pýtajúci sa spolu s hodnotiacou komisiou (hodnotiť odpovede môže viac osôb) nedokáže podľa ich odpovedí rozlíšiť, ktorý z respondentov je človek a ktorý stroj, potom tento stroj možno považovať za inteligentný. Prelomovou hranicou sa považuje 30% úspešnosť, teda minimálne traja z desiatich hodnotiteľov musia byť presvedčení, že komunikácia prebieha s človekom a nie strojom, prípadne nedokážu rozlíšiť človeka od stroja. (ZDROJ)

Ide pritom o proces, o ktorom každý vie, že skôr či neskôr nastane. No množstvo filmov a predpovedí spôsobilo, že sa ľudia tohto momentu obáva a majú tendenciu si myslieť, že stroje budú ovládať svet. Síce to nie je vylúčené, no podľa Kurzweila sa netreba obávať, nakoľko to nie je reálne. Vo svete sú v súčasnosti milióny umelých inteligencií a tento počet bude len a len narastať.

Pravdepodobne však prídeme ako ľudia o svoju jedinečnosť. Spojením mysle s počítačom sa z nás stanú „super-bytosti“. Všetci by sme mohli vedieť perfektne maľovať, skladať piesne či tancovať. Nakoniec to ovplyvní takmer všetky naše vlastnosti.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP