Technická Univerzita v Košiciach (TUKE) podpísala Memorandum o porozumení s technologickým gigantom Huawei. Cieľom spolupráce je vybudovať špičkové centrum umelej inteligencie, vďaka ktorému bude slovenská akademická obec skúmať a vyvíjať nové spôsoby využitia AI v praxi, informuje TUKE v tlačovej správe.

Nová spolupráca tak k nám na Slovensko prinesie špičkové laboratórium na vývoj a výskum umelej inteligencie a umiestnené bude v Univerzitnom vedeckom parku TECHNICOM v Košiciach. Hlavným účelom AI laboratória je testovanie nových technológií Atlas pre umelú inteligenciu, založenie Huawei ICT akadémie pre výskumníkov a študentov všetkých fakúlt TUKE, ako aj vzájomná spolupráca v oblasti umelej inteligencie a jej aplikácií.

TUKE

„AI laboratórium bude po spustení intenzívne sledovať dynamické svetové trendy v oblasti umelej inteligencie a jej aplikáciách v rôznych oblastiach života, ktoré sa študujú a skúmajú na TUKE. Súčasne bude platformou spájania akademických a komerčných subjektov prítomných na Slovensku, s cieľom vyvíjať inovácie a nové IT riešenia,“ informoval o zámere koordinátor spolupráce za TUKE prof. Peter Sinčák z Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE.

TUKE

Študenti ale aj odborníci získajú nové poznatky a prax v oblasti AI

„Tento rok je 15. výročie spoločnosti Huawei Technologies na Slovensku. Ako súčasť skupiny Huawei je našou najvyššou prioritou vo vzťahu k miestnym komunitám pomôcť Slovensku budovať najpokročilejšiu telekomunikačnú infraštruktúru na svete, no taktiež využiť naše skúsenosti a trhové vzťahy na vychovávanie slovenských IT talentov.

Dlhodobý výskum Technickej univerzity v Košiciach v oblasti umelej inteligencie pripravuje Slovensko na úspech počas nadchádzajúcej digitálnej transformácie a priemyselnej evolúcie. Podpis Memoranda o porozumení je pre Huawei dôležitým krokom.

Umožní nám slúžiť miestnym komunitám tak, že vybudujeme základy slovenskej digitálnej konkurencieschopnosti na nasledujúcich 10 rokov. Študenti, vedci, akademickí pracovníci, no aj odborníci z Huawei vďaka novej spolupráci získajú šancu vo významnej miere rozšíriť poznatky a prax v oblasti umelej inteligencie.

TUKE

Spoločnosť Huawei Technologies (Slovak) je v plnej miere pripravená zdieľať skúsenosti a know-how zo zahraničia so slovenskými akademikmi a startup komunitou, teraz a aj v budúcnosti,“ hovorí Colin Cui Yu, generálny manažér Huawei Slovensko.

Rektor Technickej univerzity v Košiciach, Stanislav Kmeť, sa vyjadril, že nadviazanie tejto spolupráce vníma ako uznanie pre celú univerzitu, ktorá je spôsobilá na spoluprácu s technologickými priekopníkmi vo svetovom merítku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom