Presun ťažkého priemyslu do vesmíru je oveľa bližšie než sme si mysleli. Veľké spoločnosti na trhu to s expandovaním do našej slnečnej sústavy myslia vážne, píše Futurism.

So zmenšujúcimi sa prírodnými zdrojmi Zeme a neustále rastúcim počtom obyvateľov sa vytvára veľa rizík pre život na našej planéte v budúcnosti, a preto môže byť zbieranie zdrojov z iných planét alebo asteroidov kľúčovou cestou k prežitiu Zeme a ľudstva. Viaceré veľké spoločnosti už podobným plánom dali zelenú, a tak presun ťažby a ťažkého priemyslu do vesmíru môže byť bližšie než sme si mysleli.

Napríklad spoločnosť Planetary Resources nazbierala už desiatky miliónov finančných prostriedkov určených na rozvoj ťažby asteroidov, avšak príprava prvej misie na ich prieskum bola pozastavená. O túto sféru sa však zaujíma aj CEO Blue Origin a Amazonu, Jeff Bezos. Ten to ozrejmil počas predstavenia nového lunárneho landera od Blue Origin. „Dôvodom, prečo musíme podľa môjho názoru ísť do vesmíru, je zachrániť Zem. Veľmi zásadným problémom je, že Zemi dôjdu energie, stane sa to.“, povedal Bezos.

Zobraziť celú galériu (2)
Blue Moon lunárny lander - Screenshot / Blue Origin

Riešením pre odľahčenie energetického využívania Zeme by sa mohli stať aj solárne elektrárne umiestnené vo vesmíre, ktoré by na ňu boli schopné prenášať obrovské množstvo energie. Na takýto projekt sa podujala napríklad Čína ktorá tvrdí, že už technológiu testuje, a chce plne funkčnú solárnu elektráreň vybudovať do roku 2050, píše CNBC.

Presun ťažkého priemyslu do vesmíru si však našiel aj svojich odporcov. Skupina vedcov podpísala návrh, ktorým vyžadujú aby viac ako 85 % našej slnečnej sústavy bolo chránených pred ľudstvom.

„Ak o tom nebudeme teraz premýšľať, pôjdeme ako vždy ďalej, a za pár stoviek rokov budeme čeliť extrémnej kríze, oveľa horšej, ako máme teraz na Zemi. Akonáhle využijeme slnečnú sústavu, nebude kam inam ísť.“ povedal Martin Elvis, astrofyzik na Smithsonian Astrophysical Observatory v Cambridge.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / Youtube / What If

Predtým, ako sa však výroba a ťažba vo vesmíre stanú skutočnosťou, je ešte obrovský kus práce. Len v roku 2014 sa spoločnosti Made In Space podarilo vytlačiť 3D objekt v nulovej gravitácii, píše Discover Magazine. Tá istá spoločnosť minulý rok ale podpísala zmluvu s NASA, aby vyvinula hybridný systém na výrobu kovov na prieskum vesmíru.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú