S ťažením kryptomien na našich počítačoch sa zrejme budeme stretávať čoraz častejšie, a to o tom ani nemusíme tušiť. Takéto praktiky sa prvýkrát objavili aj na spravodajskom portáli DenníkN.

V súčasnosti už tento problém nie je aktuálny, no jeden z čitateľov naň včas upozornil server DSL.sk, ktorý ho preveril.

Nadmerné vyťažovanie procesorov

Nenechaj si ujsť
Pirate Bay si u návštevníkov zavaril. Bez ich vedomia vyťažuje procesory a zarába peniaze

Na stránkach DenníkaN sa nachádzal Javascript kód, ktorý mal za úlohu ťaženie kryptomeny Monero, rovnakú ťaží aj torrentová databáza The Pirate Bay. Skript sa spúšťal hneď na hlavnej stránke a zarážajúce tiež je, že procesory návštevníkov vyťažoval na 100 %. Tým pádom web nielen produkoval peniaze, ale aj znižoval výkon a výdrž batérií počítačov svojich návštevníkov. Po upozornení od čitateľa sa na problém pozrel aj server DSL.sk a mohol ho len potvrdiť.

DenníkN sa ospravedlňuje

Dotknutý web už tento skript odstránil, pričom sa odvoláva na firmu Newzmate. Takto sa k situácii vyjadril jeden zo šéfov: „Mrzí nás to, problém trval niekoľko desiatok minút, išlo o kód externej firmy newzmate.com, ktorú používame na posielanie niektorých newslettrov, u nich došlo k chybe, keď experiment určený pre iný web omylom spustili nesprávne a ešte aj na nesprávnom webe – našom – bez nášho vedomia. Ospravedlňujeme sa čitateľom, ich kód sme z nášho webu už úplne odstránili,“ uviedol Tomáš Bella.

Nie je to prvý prípad

Zobraziť celú galériu (2)
Ťaženie kryptomeny Monero na The Pirate Bay v čase písania článku. Zdroj fotografie: Screenshot / The Pirate Bay

DenníkN pritom nie je prvý web, na ktorom sa objavilo ťaženie kryptomeny. Nedávno sme informovali aj o torrentovej databáze ThePirateBay, ktorá však od týchto praktík stále neupustila. Ťaženie digitálnych mincí sa objavuje na stránke s výsledkami a na mnohých ďalších, pričom momentálne vyťažuje procesory na takmer 50%.

Ako sa toho zbaviť?

Existuje niekoľko riešení, ktorými sa návštevníci webových stránok môžu zbaviť ťaženia kryptomien na svojich počítačoch. Jednoduchým spôsobom je napríklad vypnutie Javascriptu priamo v prehliadači alebo zablokovanie konkrétneho HTML kódu cez blokovač reklám. Tieto praktiky ale nemusia vadiť každému a niektorí ich dokonca vítajú, keďže niektoré weby ich používajú ako náhradu za otravnejšie reklamy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú