Prelomov vo výskume ľudského tela a mysle bolo v posledných desaťročiach viac než dosť. Dešifrovaním našej DNA to rozhodne nekončí, pretože mladí absolventi z MIT prišli s nevídaným cieľom uchovať vedomie človeka v počítači. Prenos ľudskej mysle do počítača chce Nectome realizovať pri detailnom skenovaní mozgu človeka, ktorý však tesne predtým musí zomrieť.

Vývoj a napredovanie v mnohých oblastiach techniky či medicíny bol za posledné roky tak rapídny, že dnes máme k dispozícii možnosti, o ktorých by sa nám kedysi ani nesnívalo. Ohromný výpočtový výkon počítačov, či úprava DNA už nie sú žiadnou scénou v sci-fi filme. Budúcnosť si však pre nás pripravuje ešte extrémnejšie udalosti. Jedného dňa tak môže ľudská myseľ fungovať aj ako počítačová simulácia, ktorá bude zachovávať všetky osobnostné črty daného človeka.

Futuristická budúcnosť sa stáva reálnou už dnes

Nie, nejde len o časť seriálu Black Mirror, ale o realitu dneška, na ktorej pracujú vedci z výskumnej univerzity MIT. Dvojica zakladateľov, Robert McIntyre a Michael McCanna, dokonca už úspešne zachovala v súťaži Brain Preservation Foundation celú synaptickú štruktúru králičieho mozgu. Podobný proces s využitím techniky aldehydom-stabilizovanej kryokonzervácie chce Nectome vykonávať aj u ľudského mozgu a preniesť myseľ ľudí do superpočítačov.

Zároveň však nemá pri prenose dôjsť k jej poškodeniu, avšak následky budú pre telo záujemcu smrteľné. Lepšie povedané, aby sa myseľ človeka dostala vďaka tomuto projektu do počítača, musí jeho mozog najprv umrieť, aby ho mohli vedci následne skenovať. Tento proces prebieha rezaním orgánu na tenké plátky, ktoré sú skenované v istom rozlíšení a uložené do počítača. Výskumný tím ale zatiaľ netuší, aké veľké rozlíšenie je potrebné pre dokonalý prenos mysle do výkonnej výpočtovej techniky. Nectome už mal dokonca možnosť skúmať mozog neznámej ženy, ktorý vedci skenovali len 2 hodiny po jej smrti.

Nenechaj si ujsť
Náš mozog je možno 100-krát výkonnejší než si všetci myslíme

Veľmi závažným faktorom pri tomto procese však rozhodne bude aj úroveň poškodenia buniek v závislosti od času úmrtia. Práve to môže výrazne ovplyvniť spustenie počítačovo simulovanej ľudskej mysle. Ak by boli bunky mozgu príliš dlho po smrti, môže sa stať, že sa vedomie človeka v počítači nikdy neprebudí. Z toho dôvodu je ideálnym adeptom na skenovanie mysle človek, ktorý by umieral „riadenou smrťou“ a štruktúra jeho mozgu by tak bola skenovaná ihneď po smrti.

Udržia počítačové vedomie ľudí „nažive“ kryptomeny?

Veľkou neznámou zatiaľ ostáva aj doba, počas ktorej bude virtuálna myseľ človeka existovať. V tomto smere sa opäť do hry zamiešali kryptomeny. Tie môžu dopomôcť tomu, aby živí ľudia dostávali za udržiavanie simulovanej mysle iných odmeny. S rýchlym napredovaním vo vývoji výpočtovej techniky by však nemalo byť problémom o pár rokov uchovať v superpočítači aj 1 000 ľudských vedomí. Archivácia ale rozhodne nebude zadarmo a postupom času sa môže Nectome dočkať aj konkurencie, ktorá by dokázala ovplyvniť cenu.

Nectome aktuálne ponúka vo svojom projekte možnosť predobjednávok, pričom sa mu už podarilo získať 25 záujemcov, ktorí zložili zálohu vo výške 10 000 dolárov. Medzi nich patrí dokonca aj výkonný riaditeľ akcelerátora Y Combinator, Sam Altman. Celková cena procesu však ešte nebola stanovená, no rozhodne nepôjde o malú čiastku. S pribúdaním konkurencie a vývojom technológií sa ale časom môže znižovať. Skúmanie ľudského mozgu tak rozhodne ešte nie je na konci a budúcnosťou našej mysle jedného dňa môže byť aj počítačová simulácia.

Výsledkov sa dočkáme o pár rokov

Služba tohto startupu je dokonca v niektorých štátoch USA legálna, respektíve nie je zakázaná. Už v roku 2021 je cieľom projektu úspešne preniesť 1 bit ľudskej pamäte do počítača. Celková náhrada ľudskej mysle v podobe počítačových dát by mohla byť realizovaná len o 3 roky neskôr. Zatiaľ nebol stanovený presný termín dokončenia tohto výskumu, no mnoho závisí aj od vývoja technológií a výpočtovej techniky. Tá je našťastie z roka na rok výkonnejšia a onedlho bude schopná vykonávať extrémne náročne výpočty potrebné pre uchovanie nepoškodenej mysle človeka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom