Pri uvádzaní mierok v článku sa berie ohľad aj na plynný obal / atmosféru planéty či v tomto prípade kométy. Neuvádzame rozmery samostatne len pevného jadra. Na rozmery kométy existujú dva rôzne pohľady – porovnanie len pevného jadra, kedy sa neberie do úvahy atmosferický obal, avšak vzhľadom k bežnému označovaniu veľkosti Jupitera spolu plynným obalom, sme v tomto prípade rozmery rátali rovnakou metodikou. 

C/2019 Y4 ATLAS je masívna kométa, ktorej koma má až päťnásobok veľkosti Jupitera a je neuveriteľne jasná. Tento unikátny obor sa teraz blíži smerom k nám a už tento mesiac by mohol byť viditeľný aj voľným okom, píše Daily Mail.

Uvidíš ju aj voľným okom

V decembri minulého roka objavili astronómovia prostredníctvom varovného systému ATLAS na Havaji kométu C/2019 Y4 s jadrom neznámej veľkosti, ktorej atmosferický obal (koma) však siaha do rozmerov až 720 000 km, čo je päťnásobok veľkosti Jupitera alebo polovice Slnka.

V tom čase bola však kométa len veľmi málo jasná, čo sa však rýchlo zmenilo, a od objavenia sa jej jasnosť viac než 4 000-krát zvýšila. Toto zvýšenie je omnoho väčšie, ako astronómovia predpovedali a mohlo by potenciálne signalizovať, že sa kométa stane jedným z najjasnejších objektov na nočnej oblohe.

Jej chvost je podľa Michaela Jägera z Rakúska, ktorý nedávno zachytil naozaj úchvatné snímky objektu, približne rovnakej veľkosti ako samotná atmosféra.

Podľa portálu Space Weather však nie je až tak neobvyklé, že kométa dosahuje takúto veľkosť. Kým ich tuhé jadrá majú obyčajne priemer iba niekoľko kilometrov, do vesmíru okolo seba môžu kométy rozptýliť obrovské množstvo plynu a prachu.

Dobrým príkladom je kométa 17P/Holmes, ktorá v roku 2007 čiastočne explodovala a na chvíľu mala atmosféru väčšiu než samotné Slnko.

Zobraziť celú galériu (2)
Vizualizácia orbity kométy C/2019 Y4 s planétami našej sústavy / Zdroj: Screenshot / The Sky Live

Kométa C/2019 Y4 nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre Zem, pretože aj v najbližšom bode jej dráhy bude od našej planéty vzdialená takmer 116 miliónov kilometrov. V súčasnosti je jej jasnosť porovnateľná s hviezdou 8. magnitúdy, čo znamená, že voľným okom ju neuvidíš, ale ľahko ju môžu pozorovať aj jednoduchšie ďalekohľady.

„Už má úroveň jasu, ktorý môžete vidieť jednoduchým ďalekohľadom – krásnu zelenkastú žiaru okolo nej a trochu z chvosta.“, uviedol odborník na astronómiu na Univerzite Nottingham Trent, Daniel Brown pre The Times

Pri súčasnej rýchlosti rozjasňovania môže byť obor C/2019 Y4 viditeľný voľným okom pod tmavou oblohou už počas najbližších týždňov. Pre divákov na severnej pologuli by mohol ukázať jedinečnú žiaru so zeleným odtieňom v máji. Najpriaznivejšie predpoklady pre kométu dokonca naznačujú, že bude dostatočne jasná na to, aby bola viditeľná aj počas dňa, informuje The Next Web.

Zobraziť celú galériu (2)
Graf predpokladanej jasnosti kométy C/2019 Y4 / Zdroj: Screenshot / The Sky Live

Jej vrcholový jas však do veľkej miery závisí od toho, koľko materiálu nesie vo svojom jadre. Pokiaľ sa totiž pôsobením tepla zo Slnka nerozpadne, budeme v máji svedkami úžasnej šou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom