Hoci vesmír nie je zrovna ideálnym prostredím na šírenie zvuku, vďaka metóde sonifikácie dát dokázala NASA premeniť údaje získané z vesmírnych teleskopov Chandra, Hubble a Spitzer na zvuky vydávané pozemskými hudobnými nástrojmi. Konkrétne sa NASA zamerala na premenu údajov na zvuk pri troch extrémnych astronomických javoch, akými sú Krabia hmlovina, supernova 1987A a v neposlednom rade kopa galaxií s katalógovým označením 1E 0657-56 nazývaná tiež „Bullet Cluster“, o téme informoval portál LiveScience.

Ako znie Krabia hmlovina?

NGC 1952 známa ako Krabia hmlovina je plynová difúzna hmlovina ležiaca v súhvezdí Býk. Ide o pozostatok supernovy SN 1054, ktorá bola čínskymi a arabskými astronómami zaznamenaná už v roku 1054. Táto hmlovina vzdialená približne 6 svetelných rokov a expandujúca rýchlosťou až 1800 km/s je domovom rýchlo sa otáčajúcej neutrónovej hviezdy, ktorá sa otáča rýchlosťou 30-krát za sekundu.

Ako píše NASA na svojom webe, rýchla rotácia a silné magnetické pole neutrónovej hviezdy generuje prúd hmoty a antihmoty, ktorý vychádza z jej pólov a šíri sa smerom k rovníku. Aby bolo tieto údaje možné previesť do zvuku, každú vlnovú dĺžku svetla spárovali s inou skupinou hudobných nástrojov. Röntgenové žiarenie (biela a modrá farba) je priradené k plechovým dychovým nástrojom, infračervené žiarenie (ružová) predstavuje drevené dychové nástroje a strunové nástroje reprezentujú optické údaje (fialové).

Keďže výška tónov každej skupiny hudobných nástrojov sa zvyšuje od dolnej časti obrazu po hornú, počuť veľa tónov súčasne. Zvuk je najhlasnejší v strede priloženého videa, ktoré predstavuje stred hmloviny, kde sa nachádza neutrónová hviezda, ktorá vystreľuje plyn a rýchle záblesky žiarenia na všetky smery.

Pôvabný zvuk zrážky dvoch zhlukov galaxií

V druhom videu je počuť zvuky galaktickej kopy skladajúcej sa z dvoch zlučujúcich sa zhlukov galaxií. Zrážajúca kopa s názvom Bullet Cluster sa nachádza vo vzdialenosti približne 3,7 miliardy svetelných rokov a vedcom okrem iného poskytla vôbec prvý priamy dôkaz o existencii temnej hmoty. Tá podľa NASA spôsobuje, že vzdialené galaxie sa v modrých oblastiach obrazu zdajú byť väčšie a tým pádom aj bližšie, tento efekt je známy aj ako gravitačná šošovka.

Dáta získané z observatória Chandra sú znázornené ružovou (vysoké frekvencie) a údaje z Hubblovho vesmírneho teleskopu modrou farbou (nízke frekvencie).

Nádherné zvuky supernovy

V poslednom zverejnenom videu prevádza NASA na zvuk údaje zo supernovy 1987A, ktorá vzplanula v hmlovine Tarantula vo Veľkom Magellanovom mraku. Svetlo z explózie dorazilo na našu planétu presne 24. februára 1978 a s magnitúdou 3 sa supernova stala vôbec najjasnejšou supernovou pozorovanou od roku 1604. Samotná explózia bola 10 mesiacov pozorovateľná aj voľným okom, pričom observatóriá nachádzajúce sa južnej pologuli ju nepretržite sledovali nielen počas explózie, ale aj dlho po nej.

Narozdiel od predchádzajúcich dvoch videí, v tomto prípade ide o jedinečné časozberné video, ktoré svojou zvukovou stopou poukazuje na transformáciou tohto astronomického objektu od roku 1999 až do roku 2013.

Video teda predstavuje sériu údajov zozbieraných observatóriami Chandra (modrá) a Hubble (oranžová a červená), pričom údaje postupne začnú naberať na jasnosti. Čím je svetlo vychádzajúce z okolia supernovy jasnejšie, tým je vyššia aj výška tónov, ktoré počujeme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú