Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Projekt SDSS, ktorý trval viac ako dve desaťročia a spojil úsilie mnohých vedcov, prináša svoje ovocie. Len nedávno totižto uzrela svetlo sveta najväčšia 3D mapa vesmíru, aká bola kedy vytvorená.

Portál Science Alert upozornil na prácu vedcov, ktorí aktuálne zverejnili najväčšiu 3D mapu vesmíru. Tá je výsledkom analýz viac ako 4 miliónov galaxií a ultra-jasných, energeticky nabitých kvazarov.

Úsilie stoviek vedcov z približne 30 inštitúcií po celom svete prinieslo „úplný príbeh o expanzii vesmíru“, uviedol Will Percival z University of Waterloo v kanadskom Ontariu.

Mapa, ktorej história sa začala písať ešte pred dvomi desaťročiami

Ako sa uvádza v oficiálnom vyhlásení, príbeh fenomenálnej 3D mapy sa začal písať ešte pred viac ako dvomi desaťročiami, počas ktorých vedci uskutočnili „najpresnejšie merania histórie expanzie v najširšom spektre kozmického času.“ Mapa sa opiera o najnovšie pozorovania označené ako extended Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (eBOSS), astronomického projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS).

Zobraziť celú galériu (2)
Anand Raichoor, EPFL/Ashley Ross, Ohio State University/SDSS Collaboration

Dáta pozorovaní eBOSS boli zbierané počas 6 rokov pomocou optických teleskopov v Novom Mexiku. Cieľom bolo zachytiť expanziu vesmíru od počiatkov vesmíru po Veľkom tresku. Tento príbeh je pomerne dobre známy prostredníctvom rozsiahlych teoretických modelov a pozorovaní kozmického mikrovlnného pozadia, teda elektromagnetického žiarenia rodiaceho sa vesmíru.

K lepšiemu pochopeniu expanzie vesmíru v priebehu miliárd rokov rovnako prispeli aj štúdie o galaxiách a merania ich vzdialeností. Vedci však doposiaľ nedokázali zaplniť medzeru trvajúcu približne 11 miliárd rokov, ktorú úspešne vyplnila až zverejnená 3D mapa:

„Prostredníctvom piatich rokov nepretržitých pozorovaní sme sa usilovali vyplniť túto medzeru a informácie sme využili na to, aby sme poskytli niektoré z najvýznamnejších pokrokov v kozmológii za posledné desaťročie,“ uviedol Kyle Dawson z Utahskej univerzity, ktorý viedol predstavenie mapy verejnosti.

Fenomenálna mapa okrem distribúcie hmoty poukazuje aj na zrýchľovanie expanzie

Astrofyzik Jean-Paul Kneib zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu (EPFL) v Lausanne, ktorý v roku 2012 inicioval pozorovania eBOSS, uviedol, že cieľom bolo vytvoriť „najkompletnejšiu 3D mapu vesmíru počas celej jeho existencie“. Vedci tak poprvýkrát čerpali z „vesmírnych objektov, ktoré naznačujú distribúciu hmoty vo vzdialenom vesmíre – teda z galaxií, ktoré aktívne tvoria hviezdy a kvazary“.

main article image
zdroj: YouTube/Perimeter Institute for Theoretical Physics

Mapa zobrazuje vlákna hmoty a prázdne miesta okolo nich, ktoré presnejšie definujú štruktúru vesmíru od jeho počiatkov, keď mal iba 380 000 rokov. Pre zostavenie mapy v časovom okne spred 6 miliárd rokov pozorovali vedci najstaršie a najčervenejšie galaxie. Aby sa mohli pozrieť ešte ďalej do minulosti, používali kvazary – galaxie, ktorých jadro je mimoriadne jasné.

Zobraziť celú galériu (2)
Pri svojej práci využívali vedci techniku baryónovej akustickej oscilácie na meranie trojdimenzionálnej pozície galaxií. Zdroj: YouTube/ Perimeter Institute for Theoretical Physics

Čo je ale zaujímavé, mapa naznačuje, že expanzia vesmíru sa v určitom okamihu začala zrýchľovať a odvtedy v tomto trende aj naďalej pokračuje. Vedci tvrdia, že je to spôsobené prítomnosťou temnej energie, respektíve neviditeľného prvku, ktorý síce zapadá do všeobecnej teórie relativity Alberta Einsteina, no jeho pôvod ešte stále nie je známy.

Práca projektu SDSS tak v rámci svojho úsilia zmapovať vesmír ešte zďaleka nie je hotová. Vedci sa budú naďalej zameriavať na pozorovania pomocou teleskopu nadácie Sloan a jeho dvojčaťa v observatóriu Las Campanas.

Ich cieľom bude naďalej vyhľadávať astronomické objavy mapujúce milióny hviezd a čiernych dier, ktoré sa menia a vyvíjajú v priebehu kozmického času, čo bude sprevádzané vývojom nového hardvéru pre nasledujúcich 20 rokov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú