Plusy

+ citeľne vylepšená vizuálna stránka hry
+ tri vizuálne režimy
+ zakomponovanie nových funkcií ovládača
+ lepšia plynulosť vďaka zvýšenému snímkovaniu
+ prekrásne animácie postáv

Mínusy

- absencia multiplayeru
- vyššia cena pre tých, ktorí už hry prešli

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rok 2016 bol pre videoherný svet výnimočný predovšetkým tým, že ho môžeme označiť ako rok sequelov. Herné štúdiá nám priniesli vydarené pokračovania hneď niekoľkých populárnych sérií ako Dark Souls, Titanfall, Dishonored, X-Com či Forza Horizon. V silnej konkurencii sa však nestratil ani nový diel jednej z najikonickejších značiek PlayStation – Uncharted, ktorá pokračovala svojím štvrtým plnohodnotným dielom.

Uncharted 4: A Thief´s End od borcov z Naughty Dog priniesol úplne nový pohľad na žáner akčných adventúr a opäť vyrážal dych svojim vizuálom i hrateľnosťou. Nešlo však o žiadne veľké prekvapenie. Všetko, čo nám autori ukázali v predchádzajúcich troch dieloch, urobili tentokrát ešte väčšie, krajšie a lepšie.

V hlavnej úlohe sa nám opäť predstavil Nathan Drake, lovec pokladov, ktorého z predčasného dôchodku vytiahne jeho brat Sam a čaká ich azda najnebezpečnejšia výprava, pri ktorej je v stávke Samov život. V príbehu sa stretávame aj so starými známymi – Elenou a Sullym z predchádzajúcich dielov.

Prečítaj si aj 
Rozpočet väčší ako Game of Thrones, chybám Zaklínača sa vyhne. Prečo bude The Last of Us udalosťou roka?

Ich cieľom je nájsť poklad piráta Henryho Averyho, ale samozrejme to vôbec nemajú jednoduché, keďže im v ceste stojí militantná jednotka pod vedením ich bývalého partnera Rafea Adlera. Hra nás zaviedla na rôzne svetové lokality od chladného Škótska cez Madagaskar až do bájnej Libertálie – mesta založeného kapitánmi pirátskych klanov a zároveň tiež ponúkla mnoho logických úloh, prestrelky, súboje na blízko či zbieranie artefaktov.

O rok neskôr nám zas Naughty Dog doručil príbeh Chloe Frazer, ktorá robila spoločnosť Nateovi v druhej časti z roku 2009. Tentokrát však dostala svoje vlastné dobrodružstvo v samostatnej hre The Lost Legacy, kde sme sa presunuli do Indie, pri hone na Ganéšov tesák.

Dej sa odohráva dva roky po udalostiach v diele A Thief´s End a spoločnosť Chloe robí Nadine, známa z predchádzajúcej časti. Na opačnej strane proti nim stojí líder povstalcov Asav spolu s žoldnierskou skupinou Shoreline, ktorí chcú tesák získať pre seba. Hra predstavila niekoľko väčších prostredí, ktoré môžete voľne preskúmavať a tiež novú hernú mechaniku v podobe páčenia zámkov.

FonTech

Teraz sa posunieme dopredu do roku 2022, kedy vývojári z Naughty Dog v spolupráci so Sony predstavujú remasterovanú kolekciu oboch spomínaných titulov pre konzolu PS5. Autorom výkon novej konzoly otvoril celkom nové možnosti a vylepšili grafiku, priniesli nám tri vizuálne režimy, pridali 3D zvuk, takmer okamžité časy načítania a zapracovali tiež funkcie haptickej odozvy a adaptívnych triggerov na novom ovládači DualSense.

V recenzii sa dozvieš:

  • Aké vylepšenia nájdeme v remasteri pôvodných hier
  • Ako si autori poradili so zakomponovaním nového ovládača DualSense
  • Či dokážu herné mechaniky zaujať aj po šiestich rokoch
  • Či bolo nevyhnutné tieto hry remastrovať

Po remasteri The Last of Us pre PS4 nemôžeme pochybovať o schopnosti štúdia Naughty Dog prenášať svoje hry zo staršej generácie na novú. Inak to nie je ani teraz, pretože vývojári na hre, ktorá po technickej stránke patrila k vizuálnej špičke už pred šiestimi rokmi, vyšperkovali všetko k absolútnej dokonalosti.

FonTech

Od textúr cez vodu a odlesky až po najmenšie časticové efekty, ktoré hre vdýchli nového ducha a celý svet vyzerá opäť o niečo realistickejšie a živšie. Hráča poteší aj skutočnosť, že vývojárom sa podarilo naplno využiť potenciál SSD disku PlayStation 5, takže načítanie hry si ani nevšimne. Taktiež je možné pokračovať v príbehu presne v momente, kde ste skončili jedným kliknutím v hlavnom menu konzoly, aj keď hra nie je spustená.

Vývojári si rovnako zaslúžia pochvalu za pridanie možnosti výberu z troch rôznych vizuálnych režimov podľa vlastnej preferencie – Fidelity, Performance a Performance+. Pri Fidelity dostaneme natívne 4K rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu, Performance ponúka 4K rozlíšenie, ktoré však nie je natívne ale je upscalované, teda až dodatočne zvýšené z 1440p na 4K, ale je tu k dispozícii 60 snímok za sekundu. Posledný režim je Performance+, ktorý beží v 1080p pri 120 snímkach za sekundu. Tu je potrebné podotknúť, že na zvládnutie tohto režimu je nutné mať televízor s vyššou obnovovacou frekvenciou.

FonTech

Tráva a vegetácia vyzerá v 4K takmer fotorealisticky, každé steblo sa ohýba podľa hráčovho pohybu a každý krok bude cítiť vďaka haptickej odozve z ovládača. Intenzita odozvy sa tiež líši podľa povrchu, po ktorom sa pohybuje.

Určite nezmeškaj
Keď grafika vyráža dych. Toto je 8 najkrajších hier, ktoré len ťažko rozoznáš od reality

Časť príbehu sa odohráva aj na Madagaskare  a je azda najlepšou v hre, keďže ponúka jedno z najživších a najotvorenejších prostredí. Je možné ho voľne preskúmavať spoza volantu a kochať sa jeho krásami, ale taktiež kedykoľvek vystúpiť a okolie preskúmavať pešo. V hre nechýbajú adrenalínové pasáže, aké aj po rokoch len ťažko hľadajú konkurenta. Autorom tiež vyšla nová mechanika s ťažným lanom, ktorá predstavuje nový spôsob prekonávania prekážok.

FonTech

Ovládanie a mechaniky sa oproti základným hrám nezmenili, ale neznamená to, že hry naďalej nedokážu držať krok s dobou. Práve naopak, za ostatných 6 rokov bolo vydaných len málo titulov, ktoré by sa mechanikami alebo celkovým dojmom z hrania dokázali dotiahnuť na posledný diel zo série Uncharted.  Množstvo pasáží sa odohráva aj v jaskyniach a je v nich najlepšie viditeľné vylepšenie nasvietenia a kontrast farieb. V každej lokalite je dostatok detailných objektov a preto prostredia nikdy nepôsobia fádnym dojmom.

FonTech

Pri daždi sú zas najviditeľnejšie odlesky na skalách a nasakovanie vody do oblečenia. Haptika dokáže do rúk preniesť každú kvapku a spolu s 3D ozvučením sa hráč bude cítiť, akoby v daždi sám reálne stál. Prestrihové scény a bližšie pohľady na postavy pôsobia prirodzene a realisticky, autori na modeloch vylepšili každý detail, od vlasov s prirodzenejším vzhľadom, až po malé detaily, ako sú žily na rukách.

FonTech

Ďalším vylepšením oproti pôvodným titulom je zvýšené snímkovanie v režimoch Performance a Performance+ a práve to sa pozitívne podpísalo pod plynulosť celého dobrodružstva. Prestrelky sú teraz oveľa adrenalínovejšie a sú v nich využité aj funkcie ovládača Dualsense, takže pri streľbe je cítiť stlačenie spúšte a spätný ráz zbrane. Zvuky sú realistickejšie, vďaka čomu bude hráč počuť, ako mu guľky lietajú okolo hlavy alebo ako mu nepriateľské granáty vybuchujú za chrbtom.

FonTech

Tak ako v prestrelkách, aj v naháňačkách na aute sa vyššie snímkovanie odráža na dynamickosti, auto sa lepšie ovláda a celkový pocit z jazdy je na vysokej úrovni. Adaptívne triggery zabezpečia, že hráč v prstoch pocíti šliapnutie na plyn či prudké zabrzdenie, vibračná odozva dokonca reaguje aj na nerovnosti na ceste. Hráč teda v rukách doslova cíti každú prejdenú prekážku.

FonTech

Väčšou lokalitou okrem Madagaskaru je zhluk ostrovov, medzi ktorými sa dá plaviť pomocou lode. Tu je rovnako viditeľné vylepšenie oproti pôvodnej hre pri detailoch vody, odleskoch, či tvorbe vĺn okolo lode. Dobrodružstvo sa odohráva aj pod vodou, kde sa opäť ukazuje majstrovstvo tvorcov z Naughty Dog. Podmorský svet hýri farbami, pri každom pohľade ponúka mnoho detailov – od morských živočíchov, cez rastliny až po unikajúci kyslík z úst hlavnej postavy. Pohyby vo vode skvele dopĺňajú vibrácie ovládača, ktoré intenzitou reagujú na každý impulz.

FonTech

Herné mechaniky od húpania na lane až po lezenie na skalách sú aj na dnešnú dobu výnimočné. Podpísal sa pod to najmä fakt, že oproti ostatným hrám sú animácie hlavnej postavy realistickejšie a zvýšené snímkovanie zaručuje, že hráč nestratí prehľad ani v najchaotickejších situáciách.

FonTech

Zaujímavým prídavkom v The Lost Legacy je páčenie zámkov, pri ktorom je okrem vizuálnej nápovedy k dispozícii aj nápoveda v podobe haptickej odozvy ovládača – keď ovládač vibruje silnejšie, pakľúč je v správnej polohe. Oproti základnej hre tiež pribudli zbrane s tlmičom, ktoré umocňujú systém tichej likvidácie protivníkov, ktorým sa štvrtý diel vyznačuje. Takmer každá situácia sa dá vyriešiť aj tichým postupom, buď z diaľky alebo pomocou nepozorovanej likvidácie nablízko.

Verdikt

Uncharted: Legacy of Thieves Collection je remeselne zvládnutý remaster dvoch titulov, ktoré môžeme pomenovať aj ako esenciálne hry pre PlayStation 4. Multiplayer síce v hre nenájdeš, ale vylepšenia, ktoré autori do hry priniesli, sú žiadúce a mimoriadne vítané, keďže vysoké rozlíšenie a hlavne zvýšené snímkovanie v režime Performance a Performance+ novinke náramne prospeli.

Vizuálna stránka je očarujúca a Uncharted: Legacy of Thieves Collection aj dnes ponúka mnoho originálnych herných mechaník. Zakomponovanie funkcií nového ovládača vyšlo na jednotku a vďaka rýchlemu disku už hra nestráca čas pri načítavacích obrazovkách.

V balení za 50 eur hráč získa dve samostatné hry, pri ktorých strávi dokopy približne 20-25 hodín a ktoré sa veľkým písmom podpísali pod evolúciu hier v žánri akčných adventúr. Pre novopečených majiteľov konzol PlayStation tak ide o skvelú príležitosť na vlastnej koži okúsiť jedny z najlepších dobrodružných hier posledných rokov, veteráni naopak ocenia množstvo vizuálnych vylepšení i zakomponovanie noviniek pre ovládač DualSense. Uncharted: Legacy of Thieves Collection vychádza 28. januára na PlayStation 5 a neskôr v tomto roku aj na PC.

HODNOTENIE

9/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú