Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V roku 2018 bola na dne Indického oceánu vytvorená podmorská sopka, ktorej predchádzala séria zemetrasení. Po takmer dvoch rokoch prišli vedci s vysvetlením, čo všetko tomu predchádzalo a ako sa táto sopka postupne formovala. Ide totiž o ojedinelý jav a vôbec prvýkrát mohli vedci pozorovať zrod nového vulkánu na morskom dne – píše portál Phys.org.

Od mája 2018 boli pri súostroví Komory medzi Afrikou a Madagaskarom zaznamenané viaceré zemetrasenia. Seizmická aktivita sa začala tektonickými pohybmi, ktoré vyvrcholili otrasmi o pomerne výraznej sile 5,9 magnitúdy.

Simone Cesca

O mesiac na to sa však objavil nový signál, ktorý bol tak silný, že ho bolo možné zaznamenať na vzdialenosť 1000 kilometrov. Až polhodinové signály (celkovo ich bolo vyše 400) sa vyznačovali nízkymi frekvenciami a tieto menšie otrasy spôsobili, že sa ostrov Mayotte prepadol až o 20 centimetrov.

Kilometre pod hladinou

Hoci v epicentre seizmickej aktivity neboli žiadne dôkazy o sopečnej aktivite, vedci už o začiatku tušili, že v hornej časti zemskej kôry prebiehajú magmatické procesy. Počiatočná fáza naznačovala rýchly pohyb magmy smerom nahor, ktorá sa iniciovala z veľkého ložiska umiestneného viac ako 30 kilometrov pod zemským povrchom. Len čo sa magma dostala na povrch, začala voľne prúdiť do Indického oceánu a vytvárala tak novú podvodnú sopku.

Vedci objasnili ako vznikla tajomná sopka na morskom dne
Simone Cesca

Uvoľnením tlaku sa znížili aj zemetrasenia, no pokles pôdy na ostrove Mayotte stále pokračoval. Vznik sopky si donedávna takmer nikto nevšimol, nakoľko morské dno sa nachádza v hĺbke asi 3 kilometre. Momentálne sa týči do výšky až 800 metrov od morského dna.

Čo sa týka samotného ostrova, prepad pôdy sa nateraz zastavil, no ako informuje Independent, stále existuje riziko, že sa ostrov ešte viac prepadne. Nepredpokladá sa však, že by sopka mala v najbližšej dobe opäť rásť. V súčasnosti je ostrov domovom pre približne 250 tisíc ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú