Dvaja americkí výskumníci pravdepodobne identifikovali miesto, kde by mohli byť nasadené nové ruské jadrové rakety s označením 9M730 Burevestnik. Tento kontroverzný raketový systém, ktorý prezident Vladimir Putin označuje za „neporaziteľný“, vzbudzuje obavy a vyvoláva diskusie medzi odborníkmi. NATO mu pridelilo označenie SSC-X-9 Skyfall a tvrdí, že raketa má takmer neobmedzený dosah a je schopná prekonať americké obranné systémy. Na tému upozornila spravodajská agentúra Reuters.

Nebezpečný a zbytočný systém

Satelitné snímky, ktoré zhotovila spoločnosť Planet Labs, odhalili rozsiahlu výstavbu v blízkosti skladu jadrových hlavíc známeho ako Vologda-20, približne 475 kilometrov severne od Moskvy. Decker Eveleth, analytik z výskumnej organizácie CNA, identifikoval deväť odpaľovacích rámp rozmiestnených do troch skupín, ktoré sú chránené vysokými valmi. Tieto rampy sú prepojené cestami vedúcimi k budovám, ktoré podľa Eveletha slúžia na údržbu a skladovanie rakiet. Toto usporiadanie naznačuje, že miesto je určené na veľký, pevne umiestnený raketový systém, čo v súčasnosti presne zodpovedá vývoju Burevestnika.

Nasadenie tejto rakety napriek jej problémovým testom vyvoláva otázky o jej skutočnej hodnote a bezpečnosti. Od roku 2016 prebehlo minimálne 13 testov Burevestnika, z ktorých iba dva boli čiastočne úspešné. Obavy vzbudzuje najmä jadrový pohon rakety, ktorý môže počas letu uvoľňovať radiáciu a spôsobiť kontamináciu rozsiahlych oblastí v prípade havárie. Príkladom je incident z roku 2019, pri ktorom došlo k explózii pri pokuse o obnovu havarovaného prototypu, čo spôsobilo smrť piatich pracovníkov a zanechalo radiačné následky v oblasti Bieleho mora.

Mnoho odborníkov je skeptických voči skutočnému prínosu tejto rakety. Hoci Burevestnik môže teoreticky ponúknuť medzikontinentálny dosah, mnohí odborníci tvrdia, že výrazne neobohacuje už existujúci ruský jadrový arzenál, ktorý je dostatočne schopný prekonať americké obranné systémy. Okrem toho, jeho podzvuková rýchlosť ho robí zraniteľným voči detekcii a zostreleniu, čo spochybňuje Putinove tvrdenia o jeho „neporaziteľnosti“.

Kritici označujú Burevestnik za nebezpečný a zbytočný systém. Bývalá americká jadrová vedkyňa Cheryl Rofer ho dokonca nazvala „lietajúcim Černobyľom“ kvôli obrovským rizikám, ktoré predstavuje pre Rusko aj zvyšok sveta. Napriek týmto výhradám Putin naďalej propaguje raketu, ktorú niektorí analytici vnímajú ako nástroj na posilnenie jeho mocenského imidžu a jasný odkaz Západu, že s Ruskom treba rátať.

Nasadenie Burevestnika by však mohlo viesť k eskalácii napätia v medzinárodnej jadrovej politike. Raketa nie je zahrnutá v zmluve New START, ktorá je posledným platným americko-ruským dohovorom o obmedzení strategických jadrových zbraní, a ktorá vyprší vo februári 2026. Ak sa nepodarí dosiahnuť nové rokovania, môže nasadenie tejto rakety prispieť k ďalšej jadrovej eskalácií, čo by vážne ohrozilo bezpečnosť na celom svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú