Spojené štáty opätovne naštartovali projekt neviditeľného dronu 5GAT, ktorý postrehol nepríjemný osud počas prvého testovacieho letu, informuje Interesting Engineering. Projekt bol zastavený po tom, čo sa počas tohto letu prototypu zrútil, avšak vďaka nepotlačiteľnej potrebe armády a novým finančným stimulom vstáva tento jedinečný dron z mŕtvych.

Napodobní nepriateľské stíhačky

Projekt vývoja 5GAT dostal nový finančný stimul vo výške 77 miliónov amerických dolárov, keďže potrebuje armáda USA stroj schopný napodobňovania nepriateľských stíhačiek počas výcviku. Nie je totiž možné iným spôsobom napodobňovať schopnosti napríklad čínskych stíhačiek J-20 či ruských Su-57, ktoré však nie sú ani zďaleka tak pokročilé, ako Rusko tvrdí.

Za prvým prototypom dronu 5GAT stále spoločnosť Sierra Technical Services a k vážnemu zlyhaniu softvéru zlyhalo napriek tomu, že stroj splnil všetko pozemné a predletové testy a kontroly. Úlohou tohto stroja bude napodobňovať nepriateľské stíhačky piatej generácie, keďže ich trupy nemá armád USA k dispozícii na tréning kvôli im vysokej cene a životnosti.

Defense.gov

Prvou úlohou projektu je zostrojiť funkčný prototyp a ak sa podarí uskutočniť jeho test, tentoraz bez havárie, bude nasledovať sériová výroba.

Aj keď sa bojové nasadenie týchto dronov neplánuje, pôjde o jediný stroj svojho druhu. Žiadna ďalšia armáda na svete totiž takéto špičkové drony na výcvik a testy nepoužíva, ani ich nemajú v prevádzke s inými účelmi.

Stíhačka s AI

USA len nedávno otestovali aj stíhačku, ktorú ovládala umelá inteligencia po dobu približne troch hodín. Počas testovacieho letu dokázala pilotujúca umelá inteligencia vyriešiť simulovaný problém taktickým spôsobom, čím dokázala, že má šancu na reálny úspech aj v skutočnom boji.

Éra autonómnych bojov

Drony sa v armáde vyskytujú čoraz častejšie a to nielen vo výcviku, ale najmä priamo v bojoch. Obzvlášť dôležitú úlohu zohrali drony na začiatku vojny na Ukrajine, kedy sa pomocou tureckých dronov Bayraktar TB-2 darilo zdržiavať obrovské ruské konvoje. Dôležité sú však dodnes, i keď sú prevažne používané menšie drony používajúce upravenú muníciu.

Azda najpodobnejší je k projektu 5GAT turecký dron Kizilelma, ktorý má nahradiť modernú stíhačku a okrem schopnosti niesť množstvo munície má aj vysoký dolet a zvláda vysokú rýchlosť, s čím majú klasické armádne drony problém.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú