Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pravidelne vydáva zoznam chorôb, ktoré doplnia rozsiahlu databázu klasifikovaných ochorení. Tentoraz sa do zoznamu dostala aj mentálna porucha, ktorá súvisí s hraním videohier.

WHO pred pár dňami zverejnila návrh nových chorôb, ktoré by sa mali od budúceho roka pridať do zoznamu Medzinárodne klasifikovaných ochorení (ICD), pričom ráta aj s uvedením „poruchy hrania“ (gaming disorder), ktorá má vlastné definované príznaky. O téme informoval portál Digital Trends.

Ako sa porucha prejavuje

WHO charakterizuje poruchu hrania ako „vzor pretrvávajúceho alebo opakujúceho sa hráčskeho správania“, ktoré zahŕňa online aj offline hranie video, respektíve digitálnych hier. Takéto správanie svojimi následkami spôsobuje „významné narušenie osobných, rodinných, sociálnych, vzdelávacích, profesijných alebo iných dôležitých oblastí fungovania“.

Symptómy rozdelila Svetová zdravotnícka organizácia na tri hlavné oblasti. Osoby postihnuté touto poruchou majú „oslabenú kontrolu na svojím hraním“, čo definujú kritériá ako frekvencia, intenzita či trvanie hrania. WHO v druhom bode upozorňuje na stav, kedy ľudia postihnutí spomínanou poruchou, venujú hrám čoraz vyššiu prioritu, a to až v takom rozsahu, že hranie hier má prednosť pred ostatnými životnými záujmami a každodennými aktivitami. Tretím príznakom poruchy je pokračujúce alebo eskalujúce hranie napriek negatívnych dôsledkov, ktoré toto konanie prináša.

Aby bolo možné poruchu hrania diagnostikovať, musí u človeka pretrvávať aspoň po dobu jedného roka. WHO však zároveň dopĺňa, že požadovaná dĺžka trvania môže byť skrátená, ak sú splnené všetky diagnostické požiadavky a príznaky sú závažné. Toto je teda základná definícia novej mentálnej poruchy, ktorá súvisí s hraním hier a od budúceho roka by mala byť súčasťou zoznamu Medzinárodne klasifikovaných ochorení (ICD).

Čo to znamená

Zoznam ochorení ICD využívajú odborníci po celom svete a slúži ako medzinárodný štandard pre stanovenie či definovanie chorôb a porúch zdravotného stavu. Aký následok bude mať implementovanie poruchy hrania do tohto zoznamu, sa nedá s určitosťou predpovedať, môže však viesť k tomu, že doktori začnú čoskoro toto ochorenie reálne diagnostikovať u pacientov a poisťovne ho implementujú do ponuky svojich služieb.

Všetko je však hudbou budúcnosti, pretože ako upozorňuje portál Newsweek, nie všetky zdravotnícke organizácie súhlasia s označením nekontrolovaného hrania od WHO. Magazín Forbes zároveň pripomína, že celú záležitosť treba brať s nadhľadom. Hranie videohier totiž samo o sebe nie je závislosťou či mentálnou chorobou a následky závisia skôr na spôsobe ako túto činnosť využívame a kontrolujeme. Hranie totiž pri správnom používaní môže viesť aj k zlepšovaniu kognitívnych či psychologických zručností človeka a nie k poruche správanie.

Prípady z minulosti však zároveň dokazujú, že závislosť na hraní netreba podceňovať a pre niektorých môže ísť skutočne o veľký problém, dokonca ohrozujúci život. Všetky tieto faktory teda treba brať do úvahy a vhodnou možnosťou počas vychutnávania si svojho obľúbeného titulu je uistenie, že nad činnosťou máme stále kontrolu a nezačína napríklad napĺňať niektorý zo symptómov definovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. V takom prípade sa toho veľa nemení a hranie videohier je stále jednou z možností, ako tráviť svoj čas, a to bez negatívnych následkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú