Toyota čelí ďalšiemu obrovskému škandálu spojenému s manipuláciou emisií. Jej dcérska spoločnosť Hino Motors súhlasila s urovnaním v hodnote 1,6 miliardy dolárov za podanie „falošných a podvodných údajov o emisiách CO2“ americkému Národnému úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Na tému upozornil portál Motor1.

Trestný čin

Pokuta za trestný čin sa vyšplhala na astronomických 522 miliónov dolárov a predstavuje najväčšiu pokutu pre automobilky od škandálu „Dieselgate“ spoločnosti Volkswagen.

Z tohto rekordného vyrovnania pôjde 236,5 milióna dolárov ako civilná pokuta Kalifornii, ďalších 525 miliónov dolárov ako ďalšia civilná sankcia a zvyšok pokrýva ďalšie súvisiace náklady. Hino Motors sa podľa dohody prizná k podaniu nepravdivých údajov o približne 105 000 naftových motoroch určených pre cestné vozidlá a 6 000 motoroch pre vozidlá mimo cestnej premávky.

Navyše, spoločnosť začne sťahovať z obehu niektoré motory z rokov 2017-2019, aby ich uviedla do súladu s platnými normami.

„Táto dohoda predstavuje významný krok k vyriešeniu problémov z minulosti, na ktorých náprave sme tvrdo pracovali, aby už neboli súčasťou fungovania alebo kultúry spoločnosti Hino. Úprimne sa ospravedlňujeme za nepríjemnosti, ktoré sme spôsobili našim zákazníkom a zainteresovaným stranám. Na to, aby sme zabránili opakovaniu podobných problémov, sme zaviedli rozsiahle reformy vo firme, vrátane zlepšení v oblasti vnútropodnikovej kultúry, dohľadu a dodržiavania predpisov,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Hino Motors, Satoši Ogiso, v reakcii na škandál.

kamión Hino na ceste
Hino Motors

Nič nové pod slnkom

Tento prípad je ďalšou pripomienkou toho, že manipulácia s emisiami naftových motorov stále nie je minulosťou. Pokuta pre Hino Motors je najväčšou v USA od prípadu Volkswagenu spred takmer desiatich rokov, ktorý odhalil globálnu aféru s podvodmi na emisných testoch. Odvtedy bolo odhalených niekoľko ďalších automobiliek, ktoré porušili emisné normy, či už v Spojených štátoch alebo v zahraničí.

Stellantis, do ktorého patria značky ako Ram a Jeep, čelil sankciám opakovane, Mercedes a BMW boli v roku 2023 obvinené z podobných praktík v Južnej Kórei, zatiaľ čo Audi sa ocitla pod drobnohľadom regulačných orgánov už viackrát.

Pokuta Hino Motors prichádza v čase, keď Toyota už zápasí so škandálmi vo svojej domovskej krajine. Japonské ministerstvo pôdy, infraštruktúry, dopravy a cestovného ruchu (MLIT) odhalilo nezrovnalosti pri certifikačných testoch vozidiel, ktoré sa začali v značke Daihatsu – ďalšej súčasti Toyota Group – a následne sa rozšírili na viaceré modely Toyoty. Táto situácia dokonca spôsobila dočasné zastavenie výroby.

Aj keď toto posledné vyrovnanie Hino Motors stále čaká na konečné schválenie federálnym sudcom, je jasné, že škandály spojené s emisiami majú ďalekosiahle dôsledky nielen pre samotné automobilky, ale aj pre dôveru verejnosti a regulátorov.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP