Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Digitalizácia má obrovský vplyv na súčasnú spoločnosť. Preformulovala spôsob fungovania firiem, zlepšila proces vzdelávania, pomáha v diagnostike chorôb a tak ďalej. Na Slovensku sa však s týmto pojmom operuje naozaj opatrne. Svojimi slovami to potvrdil aj minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok v rozhovore pre agentúru SITA.

Pomalší progres

Digitalizácia na Slovensku má stále svoje rezervy. Svedčí o tom aj index digitálnej ekonomiky a spoločnosti z roku 2020 v ktorom naša krajina obsadila 22. priečku spomedzi vtedy 28 krajín Európskej únie.

Citlivo vnímanou témou v celosvetovom meradle v rámci digitalizácie sú elektronické voľby. Množstvo krajín už otestovalo, či dokonca implementovalo tento proces výberu zástupcov občanov. Slovensko však skupinu týchto krajín tak skoro zrejme nerozšíri. Minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok v rozhovore pre SITA povedal, že v projekte digitalizácie volieb pokračovať nebudú.

„Aj z hľadiska citlivosti volieb, a celkového nastavenia. Tak ako som fanúšikom digitalizácie všetkých moderných technológií, tak nie som fanúšikom elektronických volieb,“ vyjadril sa minister. SITA pripomenula, že túto úlohu si do programového vyhlásenia vlády dala predchádzajúca vláda.

TASR/František Iván/Screenshot/návody.digital (Úprava redakcie)

Šutaj Eštok považuje voľby za dôležitú zodpovednosť v živote ľudí. „Voľby sú tak významná udalosť, že by sa to nemalo iba stať, že niekde z domu si niečo naklikám. Občan potrebuje cítiť, že ide rozhodovať o svojej budúcnosti,“ povedal.

Čelili by sme výzvam

V súčasnosti existuje vo svete niekoľko krajín, ktoré využívajú takýto spôsob voľby. Medzi nich patrí napríklad Brazília, India, USA, a európske krajiny ako Estónsko, Holandsko a Švajčiarsko. Je však otázne, či je Slovensko v súčasnosti vôbec pripravené na elektronické voľby.

Niet pochýb o tom, že digitalizácia výrazne zefektívňuje proces volieb a celková účasť voličov by s určitosťou vzrástla, no bezpečnostné hrozby, integrita údajov a tiež nedostatočný prístup k technológiám určitých vrstiev obyvateľov komplikuje Slovensku cestu k možnosti elektronických volieb.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú