Každý si pod menom Elon Musk predstaví najväčšieho vizionára dnešnej doby, CEO spoločností ako Tesla, SpaceX alebo The Boring Company a tak trochu človeka, ktorý do všetkého pchá nos. Jedným z jeho netradičných počinov je založenie vlastnej súkromnej školy Ad Astra, ktorá má už 30 študentov.
V roku 2014 založil Elon Musk súkromnú školu s názvom Ad Astra, čo by sa dalo preložiť z latinčiny ako „ku hviezdám“. Prvými študentami boli jeho synovia. Viac informácií o tejto škole je však úplnou záhadou. Nikto nevie, kde sa nachádza, kto v nej učí, aký je študijný harmonogram a nie je známy ani vzdelávací systém. Jedno je ale isté, na konci minulého roka mala táto prestížna súkromná škola už 31 študentov.
Elon to v škole nemal ľahké
Ak by sme sa pozreli na Elona v jeho študentských časoch, našli by sme v ňom inteligentného mladíka, ktorý bol často obeťou šikany od jeho spolužiakov. Jeho intelekt spôsobil, že ho škola maximálne nebavila a klasický vzdelávací program neznášal. Presne to boli dôvody pre vznik súkromnej školy Ad Astra, ktoré uviedol Elon v rozhovore pre Beijing Television.
Odstránenie zabehnutých štandardov
Elon prirodzene nechcel vystaviť svoje deti a iných nadaných študentov podobným skúsenostiam. Preto sa rozhodol zmeniť zabehnuté štandardy vzdelávania, odstrániť jednotlivé stupne štúdia a bifľovanie, ktoré asi každý z nás pozná. Každý študent tak má možnosť nájsť sám seba a oblasť záujmu, ktorá ho baví.
Nie len technika, ale aj etika
Študenti sa tak učia riešiť problémy prakticky a nielen s perom na papieri. Jedným z príkladov, ktorý Elon vysvetľuje, je dať pred dieťa motor a nechať ho premýšľať, ako ho rozobrať a ako funguje. Je to podľa neho oveľa efektívnejšie ako ho učiť, na čo slúži skrutkovač či kľúč. Študenti sú vystavovaní aj iným problémom, ako je napríklad oblasť etiky a morálky.
„Predstavte si, že žijete v malom meste uprostred jazera, v ktorom je väčšina jeho obyvateľov zamestnaná v jednej továrni. Táto továreň ale dlhú dobu znečisťuje jazero a zabíja v ňom všetok život. Čo by ste urobili? Zatvorenie továrne by znamenalo, že väčšina obyvateľov mesta príde o prácu. Na druhú stranu, pokiaľ továreň pobeží rovnakým spôsobom ďalej, zamorí jazero natoľko, že v ňom nezostane žiadny živý organizmus.“
Budú absolventi školy Ad Astra v budúcnosti úspešní?
Toto je príklad jednej z diskusií študentov, ktorej svedkom bol Peter Diamandis z asociácie X Prize Foundation, ktorý si pred niekoľkými mesiacmi celú školu prešiel. Podobné problémy teda riešia študenti behom svojho štúdia, pričom sa učia spolu diskutovať a hľadať spolu riešenie. Ako sa tento spôsob výučby osvedčí, uvidíme najskôr až za niekoľko rokov. Nateraz je však tento spôsob vzdelávania prinajmenšom veľmi zaujímavý.
Teraz čítajú

AKTUÁLNE Vstupná brána do sveta elektrických áut Audi pozná slovenské ceny. Koľko stojí Q4 e-tron, luxusný bratranec Enyaqu a ID.4?

AKTUÁLNE: SpaceX odštartoval, na použitej rakete a kapsule práve letia na ISS štyria astronauti

VIDEO Každý naň nadáva, nikto sa od neho nevie odtrhnúť. Netlix má nový seriálový hit, kultúrny fenomén boduje aj na Slovensku

Oklamať autopilota Tesly o prítomnosti vodiča je ľahšie, než sa zdá. Stačí na to malá váha na volante

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Slovenským výskumníkom sa vyhrážal bývalý riaditeľ čínskeho ZTE u nás. Odkázal, že sú sledovaní
Články, ktoré hýbu svetom

PRIPOMIENKA Facebook čelí novému megaproblému. Hackeri si vedia denne spojiť milióny e-mailových adries s používateľmi siete

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

Volkswagen chce na Slovensku zamestnať stovky nových ľudí, dosiahol 10-miliónové tržby aj napriek pandémii

Otváranie terás reštaurácie nespasí, drvivé percento prevádzok žiadnu terasu ani nemá
