Každý si pod menom Elon Musk predstaví najväčšieho vizionára dnešnej doby, CEO spoločností ako Tesla, SpaceX alebo The Boring Company a tak trochu človeka, ktorý do všetkého pchá nos. Jedným z jeho netradičných počinov je založenie vlastnej súkromnej školy Ad Astra, ktorá má už 30 študentov.

V roku 2014 založil Elon Musk súkromnú školu s názvom Ad Astra, čo by sa dalo preložiť z latinčiny ako „ku hviezdám“. Prvými študentami boli jeho synovia. Viac informácií o tejto škole je však úplnou záhadou. Nikto nevie, kde sa nachádza, kto v nej učí, aký je študijný harmonogram a nie je známy ani vzdelávací systém. Jedno je ale isté, na konci minulého roka mala táto prestížna súkromná škola už 31 študentov.

Elon to v škole nemal ľahké

Ak by sme sa pozreli na Elona v jeho študentských časoch, našli by sme v ňom inteligentného mladíka, ktorý bol často obeťou šikany od jeho spolužiakov. Jeho intelekt spôsobil, že ho škola maximálne nebavila a klasický vzdelávací program neznášal. Presne to boli dôvody pre vznik súkromnej školy Ad Astra, ktoré uviedol Elon v rozhovore pre Beijing Television.

Odstránenie zabehnutých štandardov

Elon prirodzene nechcel vystaviť svoje deti a iných nadaných študentov podobným skúsenostiam. Preto sa rozhodol zmeniť zabehnuté štandardy vzdelávania, odstrániť jednotlivé stupne štúdia a bifľovanie, ktoré asi každý z nás pozná. Každý študent tak má možnosť nájsť sám seba a oblasť záujmu, ktorá ho baví.

Nie len technika, ale aj etika

Študenti sa tak učia riešiť problémy prakticky a nielen s perom na papieri. Jedným z príkladov, ktorý Elon vysvetľuje, je dať pred dieťa motor a nechať ho premýšľať, ako ho rozobrať a ako funguje. Je to podľa neho oveľa efektívnejšie ako ho učiť, na čo slúži skrutkovač či kľúč. Študenti sú vystavovaní aj iným problémom, ako je napríklad oblasť etiky a morálky.

„Predstavte si, že žijete v malom meste uprostred jazera, v ktorom je väčšina jeho obyvateľov zamestnaná v jednej továrni. Táto továreň ale dlhú dobu znečisťuje jazero a zabíja v ňom všetok život. Čo by ste urobili? Zatvorenie továrne by znamenalo, že väčšina obyvateľov mesta príde o prácu. Na druhú stranu, pokiaľ továreň pobeží rovnakým spôsobom ďalej, zamorí jazero natoľko, že v ňom nezostane žiadny živý organizmus.“

Budú absolventi školy Ad Astra v budúcnosti úspešní?

Toto je príklad jednej z diskusií študentov, ktorej svedkom bol Peter Diamandis z asociácie X Prize Foundation, ktorý si pred niekoľkými mesiacmi celú školu prešiel. Podobné problémy teda riešia študenti behom svojho štúdia, pričom sa učia spolu diskutovať a hľadať spolu riešenie. Ako sa tento spôsob výučby osvedčí, uvidíme najskôr až za niekoľko rokov. Nateraz je však tento spôsob vzdelávania prinajmenšom veľmi zaujímavý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom