Študenti Strojníckej fakulty (SjF) STU z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania navrhli v boji proti koronavírusu prototyp ochranných okuliarov, ktorý sa dá vyrobiť aj svojpomocne. Odborníci z fakulty vyvinuli dva prototypy – nové modely rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač.
Ich použitie tak spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu a využiť ich môžu napríklad doktori v lekárskych ambulanciách, ale aj širšia verejnosť. Nie sú však vhodné pre lekárov v prvej línii. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Gališinová, manažérka oddelenia propagácie STU.

Prvý model ochranných okuliarov sa tlačí ako jeden kus aj s nožičkami, druhý sa skladá z rámu a nosovej časti. Nosová časť je potrebná iba pre nosenie okuliarov bez rúšok alebo respirátora. Oba rámy sa doplnia ľahko dostupnou priehľadnou fóliou z PET fľaše, môže sa tiež použiť kancelárska fólia z hrebeňovej väzby.

Fólia sa vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov. Spolu s rámami okuliarov tlačia zamestnanci STU na 3D tlačiarňach aj upevňovacie časti ochranných štítov – rám v tvare U a upevňovacie skrutky.
Návrh a výrobu spomínaných prototypov má po záštitou Laboratórium Generatívneho konštruovania (GEKON) a Jana Gulanová zo SjF STU, oba modely sú voľne dostupné na webovej stránke www.thingiverse.com a www.prusaprinters.org. SjF STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy pomoznemocnici.sk zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače
Zo Slovenska

Slováci vo veľkom zdieľali na Facebooku ďalší hoax. Spochybňoval vážnosť koronavírusu

AKTUALIZOVANÉ Na Slovensku sa začalo ďalšie celoplošné testovanie. Formulár pre antigénové testy je však nefunkčný

EXKLUZÍVNE Odhalili sme ich takmer 90. Toto sú ďalšie falošné e-shopy, ktoré okrádajú Slovákov a vydávajú sa za známe značky

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Hackeri šíria podvod na Slovensku v mene Tatra banky. Kradnú údaje o kreditnej karte
