Technológie vyvinuté nami ľuďmi sa stali postupom času základom dnešného moderného sveta, ktorý by bez nich fungoval len ťažko. Predtým však musela ľudská myseľ riešiť problémy sama a občas sa potrápiť aj zložitým hlavolamom. Dnes za nás dokážu veľmi efektívne riešiť zložité úlohy stroje, ktoré hravo a neuveriteľne rýchlo zložia aj takú Rubikovu kocku.

Stroje a výpočtová technika nahradili ľudí v mnohých odvetviach a my tak nemusíme namáhať svoj mozog ako kedysi. To platí aj pri rôznych hlavolamoch, ktoré dokážu špeciálne stroje vyriešiť extrémne rýchlo. Každý z nás sa už stretol s fenoménom, ktorým je Rubikova kocka. Tento mechanický hlavolam vynašiel ešte v roku 1974 sochár a architekt pôvodom z Maďarska. Výtvor Ernőa Rubika sa stal vo svete nesmierne obľúbeným, aj keď pre mnohých zložitým nástrojom na trápenie mysle.

Stroj rýchlejší ako žmurknutie oka

Mnohí si jeho kocku obľúbili a najlepším majstrom netrvá viac ako niekoľko sekúnd, aby ju správne vyriešili. To však ale rozhodne nestačí na nový stroj, ktorý rýchlosťou v riešení Rubikovej kocky zatiaľ nič a nik neprekonal. Za jeho vývojom stoja, ako inak, ľudia. Ben Katz a Jared Di Carlo ho však navrhli tak, aby dokázal tento hlavolam úspešne vyriešiť za čas, ktorý je kratší ako žmurknutie.

Nenechaj si ujsť
Táto aplikácia pre iPhone X vytvára dokonalú optickú ilúziu

Tento stroj svojou rýchlosťou dokonca prekonal doterajší svetový rekord a skutočne sa niet čomu diviť. Náhodne poskladanú Rubikovu kocku totiž zvládne vyriešiť behom 0,38 sekundy. Celý proces riešenia je tak rýchly, že bežným okom ho človek ani detailne nezaznamená. Preto bolo na videu skladanie kocky spomalené len na 25 % rýchlosť, no až pri 3 % rýchlosti môžeme presne vidieť, ako celý stroj pracuje.

Pri riešení Rubikovej kocky využili tvorcovia stroja 6 elektromotorov, pričom 2 z nich pochádzajú z robotického ramena. Spolu s ďalšími šiestimi drivermi motorov a dvoma špeciálnymi kamerami PlayStation Eye sa im podarilo vytvoriť dokonalý stroj, ktorý si s týmto hlavolamom poradí ľavou zadnou. Stroje tak opäť raz prekonali ľudí a svoje miesto si zastávajú aj pri riešení takýchto zložitých úloh. Samozrejme, využiteľnosť zariadenia v reálnych potrebách v súčasnosti nie je veľká, ale účelom práce je skôr postupné zdokonaľovanie schopností, ktoré si neskôr nájdu využitie pri riešení dôležitejších úloh. No a v neposlednom rade ide aj o skvelý spôsob propagácie vedy a techniky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú