V minulom roku na konferencii WWDC predstavila spoločnosť Apple nástroj ARKit, ktorý vývojárom umožnil vytvárať aplikácie, v ktorých by bola využitá rozšírená realita.

Každou aktualizáciou sa táto funkcia čoraz viac zdokonaľuje a ponúka nové možnosti. Najnovšia verzia ARKit 1.5 umožňuje umiestňovať virtuálne objekty na steny či dvere. Pribudlo presnejšie mapovanie nepravidelného povrchu, o 50 % sa zlepšilo rozlíšenie a pribudla podpora aj pre autofokus.

Aplikácia, ktorá sleduje pohyb očí

Švédsky umelec Peter Norrby plánuje vytvoriť bezplatnú aplikáciu The Parallax View, ktorá je založená práve na rozšírenej realite. Nedávno zverejenil ukážku toho, čo všetko sa dá vytvoriť pomocu ARKitu od spoločnosti Apple. Táto 3D optická ilúzia vytvorená pre iPhone X sleduje pohyb očí a podľa toho mení zobrazovaný obsah. Vo videu nižšie si môžeš pozrieť, ako presne ‚‚face tracking’’ funguje.

Podľa slov samotného autora aplikácia funguje najlepšie, ak je jedno oko zatvorené. Čoskoro by sa mal titul objaviť v App Store a autor od nej takisto zverejní zdrojový kód. Okrem vytvárania optickej ilúzie umožňuje aplikácia produkovať počítačom generované objekty, ktoré vyzerajú, akoby vychádzali priamo z obrazovky. Efekt je dosiahnutý vďaka hĺbkovému snímaniu tváre Face ID.

Apple vraj plánuje o niekoľko rokov úplne nahradiť iPhony. Akým smerom sa vydá?

Rozšírená realita ponúka mnoho možnosti, ako príklad je aj aplikácia od IKEI, ktorá umožňuje vložiť jej produkty do prostredia, v ktorom sa nachádzaš. Vďaka tomu si môžeš pozrieť, ako by vyzeral stôl v tvojej obývačke predtým než si ho reálne kúpiš. Veľkým fanúšikom AR je aj Tim Cook. Podľa nedávnych informácií by mala spoločnosť vyvíjať vlastné okuliare s podporou rozšírenej reality, ktoré v budúcnosti nahradia smartfóny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú