Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Údaje zozbierané za posledných takmer 30 rokov o pohybe hviezdy typu S okolo stredu našej galaxie ukazujú, že hostí kompaktný objekt s hmotnosťou, ktorá je odhadovaná na 2,6 ± 0,2 miliónov hmotností Slnka. Táto hmota je stlačená v priestore s polomerom menším ako 120 AU. Zistenia boli tiež ocenené Nobelovou cenou za fyziku v roku 2020.

Čierna diera alebo temná hmota?

Neskoršie výskumy upresnili hmotnosť objektu na 3,7 miliónov hmotností Slnka s polomerom 45 AU. Pre porovnanie, trpasličia planéta Pluto obieha Slnko vo vzdialenosti 39,68 AU, čo je 5,9533 miliárd kilometrov. Tieto zistenia teda podporujú hypotézu, podľa ktorej je Sagittarius A* supermasívnou černou dierou.

Je síce možné prisúdiť zistenú hmotnosť bežným objektom, ktoré by sa v danom priestore mohli nachádzať, ale žiadne objekty s takou hmotnosťou by v rámci takej „malej“ oblasti nemohli odolávať kolapsu svojich vzájomných príťažlivých síl a následnému neodvrátiteľnému pádu do čiernej diery dlhšie než niekoľko stoviek rokov.

Exotické častice

Vedci v štúdii publikovanej na predtlačovom serveri arXiv ale prišli s veľmi exotickou hypotézou, podľa ich slov totiž Sgr A* v skutočnosti nemusí byť tým, čím sa na prvý pohľad zdá.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú