Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Klasické remeslá s príchodom moderných technológií strácajú svoju podobu a rovnakým spôsobom sa vyvíja aj stavebný priemysel. Technológia 3D tlače je svetu známa už nejaký ten rok, no svoje uplatnenie si teraz našla aj pri budovaní obydlí. Pomocou rýchlej a efektívnej 3D tlačiarne dokáže charitatívna spoločnosť vybudovať niekoľko desiatok štvorcových metrov budovy denne, a to takmer „zadarmo“.

Svetová populácia sa čoraz viac rozrastá a napriek tomu, že na Zemi žije približne 7 miliárd ľudí, nemá takmer miliarda z nich možnosť vybudovať si základné bývanie. Svoje sily k vyriešeniu tohoto problému spojila spoločnosť ICON a charita New Story. Ich plánom je tlačiť pomocou 3D tlačiarne domy v oblastiach s nedostatkom materiálov či energie alebo v chudobnejších regiónoch.

Nová 3D tlačiareň poráža konvenčné stavebné metódy

K postaveniu 56 až 74 m2 potrebuje nová mobilná 3D tlačiareň Vulcan iba 24 hodín. Cena domu s takouto rozlohou sa pritom nevyšplhá na viac ako 4 000 dolárov. Tento nový stroj je však prispôsobený drsnejším podmienkam, kde nie je zabezpečený stály prísun energií či pitnej vody. Na demonštráciu potenciálu tejto technológie bol dokonca už postavený prvý dom v Spojených štátoch.

Ako 3D tlačiarne v strojárskom priemysle, tak aj ich ekvivalent pre stavebný priemysel ponúka mnoho pozitív. Nielen, že má používanie tohto stroja menší dopad na životné prostredie, spotrebu materiálu, množstvo odpadu, ale zároveň tiež dokáže efektívne postaviť kvalitné obydlie s pružnými a tepelne izolovanými stenami.

To nie je lepšie o 10 %, je to lepšie 10-násobne.“ – Jason Ballard, spoluzakladateľ spoločnosti ICON.

Nenechaj si ujsť
Musk ide spolu s austrálskou vládou prepojiť 50 000 domácností a spraviť z nich najväčšiu decentralizovanú elektráreň sveta

Pre najefektívnejšiu výstavbu takýchto 3D domov chce ICON v spolupráci s charitou New Story využívať pri tlačení najmä lokálne zdroje a materiály. Zároveň však poskytne obyvateľom zopár pracovných miest. Už teraz je isté, že pri tejto 3D tlačiarni nebudú musieť pracovať toľkí zamestnanci ako na bežnej stavbe. Obyvatelia ale budú môcť naďalej svojou prácou prispieť k prosperite komunity. Kompetentní teda zatiaľ prezradili, že pri tlačení jedného domu bude potrebné zamestnať 4 pracovníkov.

Ďalšie domy budú postavené už v budúcom roku

Chválospevy však padajú aj na kvalitu samotnej budovy, ktorá má vydržať rovnako dlho, ak nie dlhšie, ako štandardne murovaný dom. Hlavným cieľom celého projektu je teda využívať čo najviac dostupných zdrojov, minimalizovať odpad a výrazne znížiť cenové náklady na 3D tlač domu. Charita New Story už prezradila aj svoje prvé plány, ktoré majú 3D tlačiareň zaviesť do Salvadoru. Tlačenie nových domov sa má následne rozšíriť aj do ďalších lokalít.

Aktuálne sa však stále zbierajú financie na výstavbu prvej stovky domov a ďalšie výskumné práce. Po získaní dostatku peňazí sa začne s budovaním a prví obyvatelia by sa do svojich nových domov vytlačených pomocou 3D tlačiarne mohli nasťahovať už v budúcom roku. Pokiaľ by si aj ty zatúžil pomôcť tejto charitatívnej organizácií a ľudom bez poriadnej strechy nad hlavou, môžeš celému projektu pomôcť zaslaním financií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú