Ambiciózny projekt Starlink od SpaceX, ktorý sa snaží poskytovať globálne internetové pokrytie prostredníctvom masívnej konštelácie satelitov, môže neúmyselne spôsobovať veľké environmentálne škody. Vedci z University of Southern California upozornili vo svojej štúdii na významný problém –  satelity môžu poškodzovať Zemskú atmosféru. Na tému upozornil portál Futurism.

Starlink spôsobuje environmentálne problémy

SpaceX vstúpil na kedysi nesmierne malý trh internetových satelitov s cieľom spôsobiť v ňom absolútny prevrat, čo sa skutočne podarilo. Spoločnosť si totiž uvedomila, že technológia na čosi také konečne dospela a je možné vytvoriť obrovské zisky, pričom aj v tomto smere sa firme darí a so svojou obrovskou konšteláciou sa dostáva do kladných čísel.

Ilustračné foto, zdroj: SpaceX

Ako sme ťa upozornili aj v samostatnom článku, v niektorých prípadoch satelity opätovne vstupujú do atmosféry, kde zhoria a uvoľnia aj znečisťujúce látky, najmä oxidy hliníka.

Podľa vedcov môžu tieto látky prispievať k významnému úbytku ozónu. Ozónová vrstva – časť stratosféry, ktorá chráni Zem pred negatívnym účinkom ultrafialového žiarenia Slnka – sa každoročne v septembri stenčuje a nad južným pólom vytvára „ozónovú dieru“.

Na príčine sú okrem iného zlúčeniny chlóru, fluóru a brómu v atmosfére, ktoré vznikli ľudskou činnosťou a ktoré vo vysokých nadmorských výškach spôsobujú chemické reakcie ničiace ozón. Tenšia ozónová vrstva znamená zosilňovanie ultrafialového žiarenia.

Obrovské množstvo znečisťujúcich látok

So SpaceX, ktoré už vypustilo bez mála 6 100 satelitov Starlink a plánuje desiatky tisíc ďalších, je rozsah problému obrovský.

SpaceX

Joseph Wang, spoluautor štúdie, uviedol, že až v posledných rokoch začali vedci uvažovať o environmentálnom dopade horiacich satelitov. Výsledky simulácií odhalili, že množstvo hliníka v atmosfére sa len v roku 2022 zvýšilo takmer o 30 %.

Jeden satelit môže pri horení vyprodukovať až 30 kilogramov oxidu hlinitého, ktorý potom zotrváva v stratosfére približne 30 rokov. Ak bude vypúšťanie a opätovný zostup satelitov do atmosféry pokračovať rovnakým tempom, hladiny oxidu hlinitého v atmosfére by ročne mohla vzrásť o závratných 646 % nad prirodzenú úroveň.

Vedci zdôrazňujú naliehavosť ďalšieho skúmania vzhľadom na možné riziká pre našu atmosféru a ozónovú vrstvu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú