Digitálna „zlatá horúčka“ spôsobila za posledný rok enormný nárast na kryptomenovom trhu, kde sa zviditeľnili mnohé kryptomeny, no spomedzi všetkých najviac bitcoin a hneď za ním ethereum. Najväčší boom sme mohli pozorovať už v posledných mesiacoch minulého roka a od začiatku toho nového. Enormný rast cien behom pár mesiacov spôsobil, že mnohí investori na vlne rastu kryptomien poriadne zbohatli a ich kryptopeňaženky dnes obsahujú kryptomeny za miliardy dolárov.

Trhu kryptomien stále kraľuje bitcoin

Nie je však kryptomena ako kryptomena. Investovanie v tejto oblasti ostáva naďalej vysoko rizikové a kvôli vysokej volatilite niektorých virtuálnych mien sa tak môže stať zo spočiatku sľubnej investície veľký omyl. To však neplatilo v prípade investorov, ktorí vystihli príležitosť a pustili sa do investovania do tých „správnych“ kryptomien, ktoré na trhu prerazili.

NEPREHLIADNI
Elon Musk potopil hodnotu bitcoinu. Tesla nečakane zrušila možnosť ním platiť za elektromobily

Tou najznámejšou, ktorej sa darilo v uplynulých mesiacoch najviac, je jednoznačne bitcoin. Kryptomena prezývaná aj ako „digitálne zlato“ doteraz dosiahla veľký rast a aj napriek posledným dňom, kedy jeho cenu ovplyvnili napríklad aj vyjadrenia Tesly, si s trhovou kapitalizáciou takmer 840 miliárd dolárov drží pozíciu najväčšej virtuálnej meny na kryptomenovom trhu. Hneď za ním má druhé miesto ethereum, ktorého trhová kapitalizácia presahuje 400 miliárd dolárov.

Za touto populárnou dvojkou sa aktuálna nachádza binance coin, cardano a priečku TOP 5 najväčších kryptomien pri pohľade na trhovú kapitalizáciu uzatvára dogecoin, ktorý pôvodne vznikol ako vtip ešte v roku 2013. Vďaka investíciám do týchto kryptomien sa z mnohých investorov stali milionári a miliardári, ktorí doteraz držia vo svojich kryptopeňaženkách množstvo mincí s ohromnou hodnotou.

Najväčší držitelia populárnych kryptomien „hodlujú“ miliardy mincí

Mnohokrát pritom ide práve o skorých investorov, ktorí svoje peniaze vložili do kryptomien ešte v ich začiatkoch, no medzi najväčšími „krypto-boháčmi“ sa nájdu aj majetní investori, ktorí nakupovali kryptomeny až v posledných mesiacoch a rokoch. V prípade bitcoinu vlastní najbohatší investor podľa BitInfoCharts až 235 427 mincí v celkovej hodnote 10,6 miliardy dolárov.

Najviac ethereum mincí vlastní podľa Etherscan investor so 6,4 miliónmi mincí vo svojej peňaženke, ktoré dosahujú hodnotu až 22,2 miliardy dolárov. Tým prekonáva počtom mincí aj zakladateľa Etherea, Vitalika Buterina, ktorý sa prednedávnom stal najmladším krypto-miliardárom sveta s vyše 333 000 ether mincami.

Pri tretej najväčšej kryptomene binance coin, ktorá vznikla pod záštitou burzy Binance v roku 2017, má najväčší držiteľ 8,6 milióna mincí za 4,5 miliardy dolárov. Majiteľ najväčšej kryptopeňaženky s cardanom potom vlastní podľa ADAex.org až 246,5 milióna mincí a najväčší držiteľ dogecoin mincí má na svojom účte neuveriteľných 36,7 miliardy dogecoinov v hodnote 17,8 miliardy dolárov.

NEPREHLIADNI
Experti vyhlasujú: Ethereum pôjde na 20-tisíc dolárov, cena druhej najväčšej kryptomeny giganticky porastie

Zoznam krypto-miliardárov je však omnoho dlhší a s doterajším trendom stúpajúcich cien naň pribudlo hneď niekoľko investorov. Celkovo bol vo svete podľa Forbes do 6. apríla tohto roka rekordný počet miliardárov, konkrétne 2700. V porovnaní s vlaňajškom ich pribudlo až 2000, pričom najrýchlejšie sa miliardármi stávali investori v Číne, kde nový miliardár pribúdal približne každých 36 hodín. Mnohí pritom za svoje bohatstvo vďaka práve rýchlemu rastu na kryptomenovom trhu.

S dogecoinom zarobil milión za pár týždňov

Hoci sa mnohí stali miliardármi práve vďaka najpopulárnejšiemu bitcoinu, vďaka rýchlemu rast pomohlo iným aj ethereum a ďalšie kryptomeny, vrátane dogecoinu, ktorý vznikol ako vtip. V súčasnosti sú na svete vďaka kryptomene s logom známej psej rasy celkovo 4 miliardári, ktorých identita ale nie je známa. Najmajetnejší z nich pritom vlastní až 28 % všetkých dogecoinov na trhu.

Potom sú to ale aj menší investori, ktorí behom pár týždňov zarobili na raste dogecoinu milióny dolárov. Jeden z nich prezradil, že ho k investícii do dogecoinu inšpiroval Elon Musk. Je to práve CEO Tesly a SpaceX, ktorý sa zároveň prednedávnom postaral aj o pokles jeho hodnoty. Glauber Contessoto však investoval do tejto kryptomeny 180 000 dolárov ešte vo februári, kedy sa cena na trhu pohybovala na úrovni 4,5 centov za 1 DOGE, informuje CNBC.


Najprv sa o dogecoine dozvedel na Reddite, kde ho zaujala rýchlo rastúca komunita, ktorá obklopuje túto kryptomenu. Nakoniec sa rozhodol svoje peniaze investovať aj vďaka Muskovi, ktorého považuje za génia, práve do assetu dogecoinu. Ako sa v priebehu ďalších týždňov od jeho investície ukázalo, dogecoin rýchlo nabral na cene a vďaka tomu sa hodnota peňaženky Contessota zvýšila nad miliónov dolárov. Riskoval však príliš veľa a mnohí by jeho počínanie označili za šialenstvo.

NEPREHLIADNI
Veľký pád: Dogecoin sa výrazne prepadol, Muskove vystúpenie mu ubralo desiatky percent

Contessoto totiž investoval do dogecoinu nielen všetky svoje úspory, ale taktiež predal všetky akcie firiem, ktoré vlastnil. Zbavil sa akcií Tesly, Uberu a dokonca si ešte ďalšie peniaze požičal cez Robinhood. Na jeho konanie ho upozorňovali aj priatelia, ktorí ho varovali pred možnosť stratou celej investície. Ako mnohí dobre vedia, dogecoin je totiž vysoko volatilnou kryptomenou, ktorej hodnotu môže ovplyvniť aj jediný Muskov tweet.

Napriek tomu sa hodnota investície Contessota zvýšila na viac ako milión dolárov, s čím sa podelil na Reddite, kde sa prvýkrát o dogecoine dozvedel. Jeho príspevok sa stal takmer okamžite virálnym. Hoci táto mena, podobne ako množstvo ďalších, čelí v uplynulých dňoch veľkému poklesu cien na trhu, tento investor plánuje svoj asset aj naďalej „hodlovať“. Odpredaj 10 % zvažuje v prípade, pokiaľ sa jeho investícia vyšplhá až na 10 miliónov dolárov.

Ako sa vraví, trpezlivosť ruže prináša. V tomto prípade však musí investor počítať aj s „ostrými tŕňmi“, ktoré by ho mohli jeho zisk značne znížiť. Nikto totiž nevie zaručiť, že sa akákoľvek kryptomena vyšplhá alebo klesne na konkrétnu hodnotu a jednoznačne predvídať ďalší vývoj. Aj z toho dôvodu mnohí odborníci stále považujú kryptomenový trh za príliš špekulatívny a prirovnávajú ho k veľkej bubline.

Poznámka redakcie: Článok neslúži ako investičná rada a nemá navádzať čitateľa na investíciu do kryptomien.

Čítajte viac z kategórie: Krypto

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú