Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčšia kryptomena bitcoin býva azda najčastejšie kritizovaná pre veľkú spotrebu jej siete, ktorú poháňajú ťažiari a počítače po celom svete. K tejto kritike sa prednedávnom vo veľkom pridala aj skupina klimatických aktivistov na čele s organizáciou Greenpeace, ktorá spustila novú kampaň na „zmenu kódu“ bitcoinu, upozornil Bloomberg.

Debatu o vysokej spotrebe bitcoinu azda najviac začiatkom minulého roka naštartoval miliardár Elon Musk, ktorý kvôli záťaže kryptomeny na životné prostredie v máji nečakane oznámil, že Tesla prestane prijímať platby bitcoinom.

Po takmer roku však k zásadným zmenám nedošlo a bitcoin podľa údajov z Cambridgskej univerzity, ktorá svoju metriku pravidelne aktualizuje, spotrebováva ročne viac energie ako niektoré celé krajiny vrátane Slovenska, Česka, ale aj Švédska.

Prečítaj si tiež
Z blata do kaluže. EÚ mieri na jednu zo základných vlastností kryptomien, ľudia sa budú búriť

Zoskupenie klimatických aktivistov a Greenpeace preto koncom marca spustilo kampaň s názvom „Change the Code Not the Climate“ (Zmeňte kód, nie klímu), v ktorej vyzývajú na zmenu spôsobu ťažby bitcoinov, ktorá by znížila jeho uhlíkovú stopu.

Žiadajú zmeny po vzore Etherea

Sieť bitcoinu je v súčasnosti postavená na algoritme Proof-of-Work (PoW), ktorá núti ťažiarov „zápasiť“ v počítaní zložitých kalkulácií, prostredníctvom ktorých zaraďujú transakcie zoskupené do blokov do verejne dostupného reťazca (blockchain).

Tento systém využíva v súčasnosti aj druhá najväčšia kryptomena ether, no tá sa už niekoľko rokov pripravuje na úplný presun do protokolu Proof-of-Stake (PoS), ktorý má definitívne nastať v druhej polovici tohto roka.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / Simply Explained (úprava redakcie)

PoW verzus PoS – krátky prehľad
  • Proof-of-Work (Bitcoin)
    • funguje vďaka ťažiarom, torí zaraďujú transakcie zoskupené do blokov do verejne dostupného reťazca (blockchain)
    • práca, ktorú musia ťažiari vykonať, pozostáva z miliónov zložitých výpočtov a kalkulácií, ktorých obtiažnosť sa zvyšuje priamoúmerne s počtom ťažiarov v sieti
    • prvý ťažiar, ktorému sa podarí požadovaný výstup dosiahnuť, ho zdieľa v sieti, ktorá ho skontroluje a následne je odmenený kryptomenou
  • Proof-of-Stake (verzia plánovaná u Etherea)
    • funguje vďaka kontrole transakcií prostredníctvom „stakovania“, teda uzamykania kryptomien, a validátorov, ktorí budú transakcie overovať
    • tohto procesu sa môže zúčastniť každý, kto „stakuje“, teda uzamkne na určitú dobu, aspoň 32 etherov
    • sieť následne náhodne náhodne určí skupinu validátorov, ktorých úlohou bude zoradiť jednotlivé transakcie do výsledného bloku, ktorý následne v sieti overí skupina vybraných „atestátorov“, ktorí skontrolujú navrhovaný blok a buď ho príjmu, alebo odmietnu
    • v prípade, že bude blok prijatý, dostanú validátori a atestátori odmenu vo forme etheru

Práve Ethereum verí, že úplný prechod na PoS zníži spotrebu energie jeho siete až o 99 %, čo by aktivisti privítali aj u najväčšieho bitcoinu. Miliardár Chris Larsen, ktorý je jedným z tvorcov kampane a zakladateľ spoločnosti Ripple, tvrdí, že u bitcoinu by malo dôjsť k tzv. „soft forku“ alebo „hard forku“, pričom pri prvom z nich by sa zmeny v kóde implementovali priamo do starého blockchainu, zatiaľ čo hard fork by podľa Larsena rozdelil bitcoin na dve samostatné siete. Jedna z nich by mohla ostať na Proof-of-Work a podporovať ťažiarov a druhá by fungovala na „čistejšom“ protokole.

Prečítaj si tiež
Najväčší americký producent ropy už spaľuje zemný plyn a ťaží bitcoin

Najväčšia ťažba bitcoinu aktuálne prebieha v USA, kam sa mnoho firiem a ťažiarov presunulo po minuloročnom zákaze ťažby v Číne. Riaditeľ kampane Michael Brune pre The Guardian uviedol, že v krajine sa dokonca opäť otvorili niektoré staré uhoľné či plynové elektrárne, ktoré uspokojujú spotrebu pre ťažbu kryptomeny.

Podľa Brunea nie je východiskom ani presun ťažby bitcoinu na obnoviteľné zdroje energie. Ich podiel na celkovej ťažbe je totiž podľa neho minimálny a a bez väčších zmien v kóde bude bitcoin stále kryptomenou, ktorá vyžaduje maximálne využitie energie.

Organizátori kampane dokonca plánujú podniknúť právne kroky proti novým miestam pre hromadnú ťažbu a na svoju stranu sa chystajú presvedčiť najväčších investorov a zástancov bitcoinu, ktorý by im mohli pomôcť k zmene kódu kryptomeny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú