V tomto texte boli použité materiály TASR.

Rozvoj veternej energetiky na Slovensku dostáva zelenú. Úrad verejného zdravotníctva SR prijal kľúčové rozhodnutie, ktorým znížil minimálnu vzdialenosť veterných elektrární od obývaných oblastí z troch na jeden kilometer. Tento krok má podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky (SAPI) zásadný význam pre budúcnosť odvetvia.

„Zachovanie pôvodného odstupu by znamenalo stopku pre drvivú väčšinu z už dlhšie pripravovaných projektov v hodnote približne 1,4 miliardy eur,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko. Zároveň ubezpečil, že ochrana obyvateľov pred hlukom zostane prioritou. Povinné hlukové a vibračné štúdie budú naďalej súčasťou posudzovania vplyvov na životné prostredie.

V kontexte európskych krajín boli pôvodné odstupy na Slovensku neobvykle prísne. Lacko vyzdvihol, že rozhodnutie ÚVZ vychádza zo skúseností štátov s dlhodobou tradíciou využívania veternej energie. Zdôraznil tiež, že hluková štúdia zohľadňuje špecifické podmienky každej lokality vrátane prirodzených bariér, čím sa zabezpečí dodržiavanie stanovených limitov aj v prípadoch menšieho odstupu.

SAPI vníma túto zmenu ako prvý krok správnym smerom. Asociácia však zdôrazňuje potrebu ďalších opatrení. Medzi ne patrí zavedenie jednotných pravidiel pre projekty veterných elektrární, prijatie novej legislatívy a navýšenie kapacity elektrizačnej sústavy pre pripájanie nových obnoviteľných zdrojov energie.

Toto rozhodnutie otvára nové možnosti pre rozvoj čistej energie na Slovensku. Zároveň však kladie dôraz na zodpovedný prístup k životnému prostrediu a potrebám miestnych komunít. Budúcnosť veternej energetiky na Slovensku tak naberá nový vietor do plachiet.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú