V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA. 

Európska únia čelí v nadchádzajúcich rokoch významným výzvam v oblasti energetiky a klimatickej politiky. Zelená dohoda, ktorá má viesť k uhlíkovej neutralite, je pod rastúcim tlakom na úpravy. Radovan Ďurana z INESS (Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií) upozorňuje, že energetická politika EÚ by sa mala zamerať na znižovanie emisií CO₂, no zároveň minimalizovať negatívne dopady na konkurencieschopnosť európskej ekonomiky.

Pre nových poslancov Európskeho parlamentu a novú Európsku komisiu bude kľúčové nájsť správnu rovnováhu medzi klimatickými cieľmi, hospodárskou konkurencieschopnosťou a energetickou bezpečnosťou. Podľa Ďuranu by sa mali sústrediť na nákladovo efektívnejšie riešenia znižovania emisií CO₂.

INESS odporúča, aby sa EÚ zamerala výhradne na redukciu skleníkových plynov a nepredpisovala povinné podiely obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na konečnej spotrebe. Takéto ciele podľa analytikov zbytočne zvyšujú náklady energetickej transformácie.

Koniec dotácií a preferovania konkrétnych technológií

Ďurana zároveň zdôrazňuje, že legislatíva EÚ by nemala uprednostňovať určité technológie výroby elektriny. Podľa neho by bolo vhodné ukončiť dotácie na výrobu elektriny z OZE, pretože trh by mal rozhodnúť, ktoré technológie sú najefektívnejšie.

Ďalším problémom je byrokracia pri výstavbe nových zdrojov energie. INESS preto navrhuje odstránenie administratívnych prekážok, ktoré brzdia inštaláciu energetických projektov.

Systém obchodovania s emisnými povolenkami (EU ETS I) by mal byť podľa inštitútu postupne zlúčený s EU ETS II, čím by sa vytvoril jednotný trh s uhlíkovými emisiami.

INESS zároveň upozorňuje, že aj keď EÚ chce v dlhodobom horizonte znížiť závislosť na fosílnych palivách, realitou zostáva, že ich spotreba sa v najbližších dekádach neskončí. Preto by Európska komisia mala odstrániť bariéry ťažby zemného plynu v EÚ, čím by sa zvýšila energetická sebestačnosť Európy a znížila závislosť na dovoze.

grónska príroda, zamrznutá zem a hory
Guide to Greenland

Budúcnosť európskej energetiky

Energetická politika EÚ by sa podľa INESS mala riadiť flexibilnejším a ekonomicky racionálnejším prístupom. Prioritou by malo byť znižovanie emisií CO₂ za čo najnižšie náklady a posilnenie európskej ekonomiky bez zbytočných zásahov do trhu a nadmerných dotácií.

Rozhodovanie o budúcnosti európskej energetiky bude jednou z najdôležitejších tém pre novú Európsku komisiu aj poslancov Európskeho parlamentu. Zostáva otázkou, či sa podarí nájsť kompromis medzi ekologickými ambíciami a ekonomickou realitou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP