V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Grécky ostrov Santorini v posledných dňoch zasiahla séria zemetrasení, ktoré vystrašili obyvateľov aj turistov. Stovky ľudí sa v utorok ráno zhromaždili v prístave, aby sa trajektom prepravili do bezpečia Atén, zatiaľ čo ďalší sa pripravovali na evakuáciu letecky.

Seizmológovia od piatku zaznamenali stovky otrasov v mori medzi sopečnými ostrovmi Santorini a Amorgos, pričom najsilnejší dosiahol magnitúdu 4,7. Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) potvrdilo, že k najsilnejšiemu otrasu došlo v utorok ráno o 07:53 h.

Zemetrasenie na Santorini.
TASR

Školy zatvorené, ostrov sa vyľudňuje

V reakcii na pretrvávajúce otrasy úrady zatvorili školy nielen na Santorini, ale aj na blízkych ostrovoch Ios, Amorgos a Anafi. Obyvatelia sa obávajú, že by mohlo dôjsť k zosuvom pôdy alebo narušeniu budov, preto mnoho z nich volí dočasný odchod na pevninu.

„Všetko je zatvorené. Nikto teraz nepracuje. Celý ostrov sa vyprázdnil,“ povedala jedna z obyvateliek pred nástupom na trajekt do Atén. Dodala, že sa s rodinou rozhodli opustiť Santorini, „kým sa situácia neupokojí.“

Seizmológovia varujú, že intenzívna seizmická aktivita môže pretrvávať niekoľko dní až týždňov. Obyvateľom preto odporúčajú vyhýbať sa pobrežným oblastiam kvôli možným zosuvom a obmedziť pohyb v uzavretých priestoroch, kde hrozí riziko zrútenia stavieb.

Zemetrasenie na Santorini.
TASR

Grécko patrí medzi seizmicky najaktívnejšie krajiny v Európe

Grécko sa nachádza na rozhraní africkej a eurázijskej tektonickej dosky, čo spôsobuje časté zemetrasenia. Ide o jednu z najviac seizmicky aktívnych oblastí v Európe. Ostrov Santorini, ktorý je jedným z najobľúbenejších turistických cieľov Grécka, vznikol v dôsledku obrovskej sopečnej erupcie približne 1600 rokov pred naším letopočtom. Táto katastrofa nielenže zmenila geografiu ostrova, ale mohla prispieť aj k zániku minojskej civilizácie.

Posledná sopečná erupcia v tejto oblasti nastala v roku 1950. Napriek tomu je Santorini stále považované za aktívnu sopku, čo znamená, že seizmická aktivita v regióne nie je neobvyklá.

Grécke úrady situáciu starostlivo monitorujú a varujú, že pohyby zemskej kôry môžu pokračovať. Hoci zatiaľ neboli hlásené žiadne väčšie škody ani zranenia, odborníci upozorňujú, že riziko silnejších otrasov nie je možné vylúčiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP