Slováci majú čoraz väčší záujem o kontrolu pravosti dokladov vydaných obchodníkmi z el. registračných pokladníc. Aplikáciu Finančnej správy Over doklad pre mobilné telefóny si stiahlo už 14 000 ľudí, ktorí s jej pomocou skontrolovali 71.000 dokladov vydaných v systéme eKasa, informovala o tom TASR hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Ivana Skokanová.

„Zákazníci si s pomocou aplikácie môžu overiť, či je vydaný pokladničný doklad v evidencii finančnej správy alebo či je totožný s jeho elektronickou podobou,“ uviedla Skokanová. Od zavedenia systému eKasa eviduje FS sedem podaní od používateľov aplikácie. Overenie nie je zložité. Každý doklad vydaný v systéme eKasa má QR kód, ktorý obsahuje odkaz na jeho elektronickú podobu v systéme finančnej správy. Každý zákazník sa takto môže stať kontrolórom pravosti dokladov. Pokiaľ sa údaje na vydanom doklade nezhodujú s jeho elektronickou podobou alebo doklad v systéme FS chýba, môže o tom po vyplnení údajov zákazník cez aplikáciu finančnú správu informovať.

Projekt eKasa spustila FS začiatkom apríla, no povinnosť pripojiť svoje pokladnice on-line na systém finančnej správy mali podnikatelia, ktorí už vydávali pokladničné bločky, do konca júna. Pre nedostatok elektronických pokladníc prispôsobených systému eKasa na trhu parlament zrušil do konca roka pokuty pre tých podnikateľov, ktorí v pôvodnom termíne do konca júna požiadali o nový kód registračnej pokladnice systému eKasa.

„Finančná správa upozorňuje na to, že evidovať tržby v systéme eKasa musia všetci podnikatelia okamžite po dodaní on-line registračnej pokladnice od svojho výrobcu, dovozcu alebo distribútora,“ pripomenula Skokanová. Do konca roka sa však môže stať, že vydaný doklad nie je z elektronickej pokladnice systému eKasa a v systéme finančnej správy sa preto nenachádza.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom