Západoslovenská distribučná (ZSD) dnes slávnostne otvorila novú Elektrickú stanicu Mierovo, ktorá je výsledkom investície vo výške viac ako 20 miliónov eur s 35 % spolufinancovaním z Európskej únie cez Nástroj na prepájanie Európy (Connecting Europe Energy). Tento krok umožní lepšiu integráciu obnoviteľných zdrojov do distribučnej siete a zvýši spoľahlivosť a flexibilitu dodávok elektriny v regióne západného Slovenska.

Kľúčový projekt pre rozvoj regiónu

Elektrická stanica Mierovo bola vybudovaná v rámci projektu spoločného záujmu Európskej únie s názvom Danube Ingrid, ktorý zahŕňa spoluprácu medzi slovenskými spoločnosťami SEPS a ZSD a maďarským prevádzkovateľom distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.

Projekt má pridelený prioritný štatút v rámci vnútroštátneho významu a jeho cieľom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.

Západoslovenská distribučná

Mierovo bude slúžiť ako transformačná stanica 110/22 kV pre potreby Západoslovenskej distribučnej. Je navrhnutá ako nový typ rozvodne (tzv. vonkajšia, jednosystémová rozvodňa nového typu „široké H“), ktorá sa perspektívne dá rozšíriť. Bude možné do nej pripojiť aj odber/zdroj väčšieho výkonu (20 MVA a viac).

Do sústavy je pripojená z existujúceho vzdušného vedenia napäťovej úrovne 110 kV, ktoré sa nachádza v blízkosti areálu. Stanica je vybavená riadiacim a informačným systémom (RIS), ktorý umožňuje diaľkovú obsluhu bez potreby sústavnej prítomnosti zamestnancov Západoslovenskej distribučnej. Komunikuje vďaka prenosovým cestám využívajúcim optické vlákna.

Flexibilita a vyššia integrácia obnoviteľných zdrojov

Podľa predsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa ZSD Radoslava Halušku bude stanica Mierovo schopná znížiť zaťaženie existujúcich staníc v Podunajských Biskupiciach a Dunajskej Strede a zlepšiť napäťové pomery v oblasti.

„Región západného Slovenska a Bratislavy sa rozvíja a my na tento rozvoj reagujeme. Citlivo vnímame požiadavky našich zákazníkov na pripájanie nových odberných miest a taktiež ich očakávania súvisiace so zlepšovaním kvalitatívnych parametrov distribúcie elektriny.

Množstvo v súčasnosti budovaných nehnuteľností využíva elektrické vykurovanie, čo kladie významné nároky na distribúciu elektriny v tomto regióne. Vnímame aj rastúce požiadavky súvisiace s elektromobilitou a potrebou rozširovania nabíjacej infraštruktúry,“ uviedol Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD.

Západoslovenská distribučná

Nová stanica bude schopná prijať až 13 vedení napäťovej úrovne 22 kV a umožní rozsiahlejšiu integráciu obnoviteľných zdrojov do siete, čím podporí rozvoj regionálneho podnikania a zamestnanosti. Okrem toho pomôže reagovať na očakávané požiadavky, ktoré vzniknú po dostavbe ciest D4/R7.

Vyšší podiel zelených zdrojov, rozvoj elektromobility, či oveľa viac interakcií so zákazníkmi, ktorí už nie sú len spotrebiteľmi, si vyžadujú, aby bola distribučná sústava schopná flexibilne reagovať.

Už niekoľko rokov sledujeme enormný záujem o pripájanie obnoviteľných zdrojov do sústavy. Ten je najvýraznejší práve na západnom Slovensku. Zákazníci majú zároveň  nové potreby a očakávania, nároky na spotrebu elektriny sa zvyšujú. Chcú využívať elektrické autá, chcú byť sebestační pri zabezpečovaní energetických potrieb.

Vyžaduje si to však masívnu modernizáciu distribučnej sústavy, pri ktorej si pomáhame aj dodatočnými zdrojmi, ako tomu bolo v tomto prípade. ES Mierovo umožní rozsiahlejšiu integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, pri udržaní vysokej kvality, spoľahlivosti a bezpečnosti distribúcie elektriny,“ uviedol Markus Kaune, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE.

Západoslovenská distribučná

Príspevok k európskej energetickej bezpečnosti

Projekt má výrazný medzinárodný rozmer. Projekt Danube InGrid ukazuje, že Slovensko a Maďarsko spoločne zlepšujú nielen vlastnú energetickú bezpečnosť, ale prispievajú aj k silnejšej a bezpečnejšej európskej energetickej sústave. Je to jasný príklad toho, ako európske programy, ako napríklad Nástroj na prepájanie Európy, pomáhajú dokončiť takéto kľúčové infraštruktúrne projekty,“ povedal Olivier Silla, vedúci oddelenia Udržateľné siete a investície v CINEA (Európska výkonná agentúra pre klímu infraštruktúru a životné prostredie).

Investičný rámec Danube InGrid za Západoslovenskú distribučnú predstavuje 106,5 mil. eur za celú dobu implementácie, z čoho 35 % je výška predpokladaného spolufinancovania z Nástroja na prepájanie Európy (CEF = Connecting Europe Energy). Celkový objem nákladov projektu za všetky zapojené spoločnosti predstavuje 291 mil. eur.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú