Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena spoločne s Európskou úniou a Britániou obvinili v pondelok Čínu z masívneho kybernetického útoku na poštový server Microsoft Exchange.

Informovali o tom agentúry AP a DPA. Spoločnosť Microsoft oznámila podrobnosti o ataku v marci tohto roka a uviedla, že ho zorganizovala skupina Hafnium napojená na Čínu. Výpadok postihol viac ako štvrť milióna serverov po celom svete. Peking obvinenia poprel. Americký prezident Joe Biden v pondelok vyhlásil, že za útokmi nestojí priamo Peking, ale poskytuje hekerom ochranu.

„Rozumiem tomu tak, že čínska vláda, podobne ako tá ruská, kyberútoky sama nepodniká, ale chráni tých, ktorí za nimi stoja,“ uviedol Biden. Šéf Bieleho domu novinárom ďalej spresnil, že Čína využíva „nájomných útočníkov“, ktorí okrem vlastného úžitku pracujú aj pre komunistický režim. Podľa AP má špionážne a kybernetické aktivity pod palcom čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti.

Londýn a Brusel hovoria v tejto súvislosti o nezodpovednom počínaní a vyzývajú Peking na zmenu prístupu. Podľa britského ministra zahraničných vecí Dominica Raaba ide o „známy vzorec správania“. Šéf ostrovnej diplomacie Peking vyzval, aby ukončil systematickú kybernetickú sabotáž.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vo vyhlásení uviedol, že atak „oslabil bezpečnosť a integritu tisícov počítačov po celom svete, vrátane členských štátov a inštitúcií EÚ“.

Dianie okolo hekerských útokov pozorne sleduje aj Severoatlantická aliancia (NATO). Vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA, sa uvádza, že Čína musí „dodržiavať svoje medzinárodné záväzky a zodpovedne konať v medzinárodnom systéme vrátane kyberpriestoru“. NATO však zároveň plánuje udržiavať s Čínou konštruktívny dialóg založený na vzájomných záujmoch.

Agentúra AP v tejto súvislosti dodala, že formálne obvinenie Číny z kyberútokov nie je spojené so žiadnymi sankciami. Agentúra Reuters pri tejto téme pripomenula, že Spojené štáty okrem Číny v uplynulých mesiacoch obvinili z kyberútokov aj ruských hekerov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP