Somálska vláda v nedeľu oznámila zákaz sociálnych platforiem TikTok a Telegram, ako aj aplikácie na online stávkovanie 1xBet s tým, že ich využívajú „teroristi“ na šírenie svojej propagandy.

Tento krok prichádza pred očakávanou druhou fázou vojenskej ofenzívy proti islamistickej militantnej skupine aš-Šabáb, ktorá už viac ako 15 rokov vedie krvavé povstanie proti ústrednej vláde v Mogadiše, informuje tlačová agentúra AFP.

Somálske ministerstvo komunikácie a technológií vo svojom vyhlásení nariadilo poskytovateľom internetových služieb, aby zákaz implementovali do 24. augusta, inak budú čeliť bližšie nešpecifikovaným právnym krokom.

„V snahe urýchliť elimináciu teroristov prelievajúcich krv somálskeho ľudu, minister komunikácie a technológií nariaďuje spoločnostiam, ktoré poskytujú internetové služby, aby pozastavili aplikácie TikTok, Telegram a 1xBet. Tie totiž teroristi a skupiny zodpovedné za šírenie nemorálnosti zneužívajú na zverejňovanie videí a fotografií s násilným obsahom, ako aj na zavádzanie spoločnosti,“ uviedol daný rezort.

Armáda vedie v strednej časti Somálska od augusta minulého roka ofenzívu proti hnutiu aš-Šabáb, ktoré je napojené na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida, pričom v rámci operácie podporovanej jednotkami Africkej únie (AÚ) a leteckými útokmi USA spojila svoje sily s miestnymi klanovými milíciami.

Bojovníci hnutia aš-Šabáb boli v roku 2011 vyhnaní zo somálskeho hlavného mesta Mogadišo, ale napriek vládnej ofenzíve stále ovládajú rozsiahle územia a pokračujú v smrtiacich útokoch na civilné, politické a vojenské ciele.

Somálsky prezident Hasan Šajch Mahmúd prisľúbil, že svoju krajinu v Africkom rohu zbaví džihádistov. Očakáva sa, že čoskoro oznámi druhú fázu ofenzívy na juhu Somálska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú