Slovenský operátor Orange informuje, že už pred časom vo veľkom rozbehol výstavbu mobilných vysielačov so „zeleným“ zdrojom energie. V septembri totiž sprevádzkoval 100. vysielač so solárnym napájaním v tomto roku.

Spolu už slnečné lúče napájajú 180 vysielačov, no do konca roka sa ich počet zvýši na 280. Orange je tiež podľa svojich slov jediným domácim operátorom, ktorý sa snaží presedlať na solárny pohon.

Najprv mimo zastavaných území

„V prvej fáze tohto projektu sa orientujeme na stožiare v extravilánoch miest a obcí. Ich výstavbu plánujeme už v najbližších mesiacoch výrazne akcelerovať a každý rok ich dať do prevádzky približne 250. Postupne solárne napájané vysielače rozšírime aj do miest a obcí, na strechy budov, a podobne. Zo všetkých našich základňových staníc, ktorých máme na Slovensku približne 2 600, sú až dve tretiny vhodné pre tento druh napájania,“ povedal Mariusz Gatza, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko.

Nejde pritom o aktivitu, ktorá by reagovala na energetickú krízu a rastúce ceny elektriny. Orange totiž s výstavbou solárnych BTS staníc začal už v roku 2015. Záväzok znižovať uhlíkovú stopu má však celá materská skupina Orange.

„Ako skupina chceme do roku 2040 v súlade s Parížskou dohodou dosiahnuť čisté nulové emisie oxidu uhličitého. Do roku 2025 ich plánujeme znížiť  o 30% v porovnaní s rokom 2015. Zároveň chceme zvýšiť celkový podiel energie z obnoviteľných zdrojov tak, aby do roku 2025 tvorila viac ako 50% energetického mixu skupiny,“ doplnil Gatza.

Solárne vysielače Orange stavia so spoločnosťou Huawei, ale aj slovenskou firmou A2B. Solárne vysielače majú zo slnka získať až 3,3 MWh energie ročne, čo znižuje vypúšťané CO2 o 455 kg. Toto číslo pritom možno vynásobiť celkovým počtom solárne napájaných vysielačov. Náklady na jeden takýto vysielač sa podľa Orangeu, pri súčasných cenách elektriny, vrátia do 6 až 7 rokov.

Nie je pritom úplne jasné, ako napájanie funguje v noci. Vysielač totiž pracuje 24-hodín denne, no slnko nesvieti po celý čas. Počas tmy teda vysielače pravdepodobne odoberajú klasickú elektrickú energiu zo siete. Alternatívou by mohlo byť použitie batériového úložiska, ktoré by však výrazne zvýšilo náklady.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP