Dáta z USA ukazujú, že medzi sociálnymi sieťami nastalo malé zemetrasenie. Dáta z júna 2021 totiž podľa štúdie Appanie.com, na ktorú upozornil portál The Verge, ukazujú, že YouTube už nie je najpopulárnejšou video platformou v USA.

Priemerný Američan podľa nej totiž strávil pozeraním krátkych videí na Tik Toku až 24 hodín za celý mesiac, čo túto, stále relatívne mladú aplikáciu dostalo na pomyselné prvé miesto v rebríčku popularity.

YouTube sa prepadol na druhé miesto, s časom 22 hodín a 40 minút. Je však pravdou, že štúdia disponuje dátami iba od používateľov využívajúcich smartfóny s Androidom.

Podobne je tomu v Británii

Výmena v rebríčku video platforiem ale nastala aj v Európe a to dokonca už minulý rok v máji. „Sledovanosť“ YouTube odvtedy mierne padá, v júni zo Spojeného kráľovstva hlásili len približne 15 hodín mesačne na jedného používateľa. Tik Tok v tomto smere dominoval s 25 hodinami mesačne na jeden smartfón.

YouTube sa síce naďalej môže chváliť takmer 2 miliardami unikátnych používateľov (je jasné, že naň pristupujeme aj z počítačov a smart televízorov), kým takmer výhradne mobilný Tik Tok má len 700-miliónovú základňu.

Dáta však odhaľujú dva trendy, ktorých by sa mal Google, a možno aj viacerí tvorcovia obsahu obávať – ľudia začínajú sledovať oveľa kratšie, len pár sekundové videá, a YouTube už často nie je voľbou číslo 1, kde tak robia. Zachytiť trend dcérskej spoločnosti Googlu nepomohla ani snaha spustiť kratší formát YouTube Shorts.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú